Na rozwój i optymalizację działalności firm znaczący wpływ mają efektywny dostęp do zasobów, wymiana informacji oraz wykorzystywane systemy wspierające biznes. Firmy wymagają bezpiecznej wewnętrznej komunikacji,która zapewni możliwość połączeń audio i wideo oraz przesyłanie zróżnicowanych typów plików w jednej, zabezpieczonej przed dostępem nieautoryzowanych osób. Kluczowa dla firm jest również standaryzacja infrastruktury w oddziałach, co pozwala obniżyć koszty operacyjne i ułatwić zarządzanie.
W tej sytuacji rozwiązanie stanowi usługa sieci prywatnej. To dzięki niej firmy mogą w bezpieczny i skalowalny sposób połączyć rozproszone lokalizacje i korzystać ze zunifikowanej, bezproblemowej komunikacji niezależnie od miejsca, w jakim pracują.
MPLS VPN w ofercie EXATEL
EXATEL na bazie własnej, rozbudowanej infrastruktury sieciowej od lat realizuje nawet najbardziej wymagające projekty związane z transmisją danych i sieciami WAN. Bazowym rozwiązaniem dedykowanym do połączenia rozproszonych geograficznie lokalizacji w jedną, prywatną sieć do transmisji danych jest usługa MPLS VPN. Realizacja usługi w technologii IP MPLS zapewnia połączenie zalet protokołu IP z restrykcyjnymi wymaganiami sieci korporacyjnych.
Podstawową cechą usługi jest pełne bezpieczeństwo, na które wpływa całkowite odizolowanie transmisji danych od Internetu. Drugą kluczową cechą MPLS VPN jest możliwość wydzielenia dedykowanego pasma dla wykorzystywanych w firmie systemów biznesowych i aplikacji. Dzięki temu sieć korporacyjna stanowi platformę, która nie tylko integruje systemy, ale przede wszystkim umożliwia efektywne korzystanie z aplikacji. W przypadku rozwoju wykorzystywanych systemów biznesowych sieć VPN jest łatwo skalowalna i może być rozwijana wraz z rosnącymi wymaganiami dla systemów.
VPN jest usługą w pełni zarządzaną przez EXATEL, zatem od klienta wymaga się jedynie decyzji, jakiej funkcjonalności oczekuje od usługi oraz które lokalizacje mają być połączone.
Jak realizowane jest bezpieczeństwo w MPLS· Separacja ruchu
Technologia MPLS (Multiprotocol Label Switching) wykorzystuje etykietowanie pakietów, czyli ich oznaczanie etykietami pakietów należących do danej sieci VPN. W każdym routerze sieci MPLS przechowywana
jest osobna tablica routingu dla każdej sieci VPN. Na podstawie etykiety w routerze następuje przydział pakietu do tablicy routingu, a następnie kierowanie zgodnie z zapisem w danej tablicy. Zapewnia to całkowitą separację ruchu VPN od publicznego ruchu internetowego. Jednocześnie mechanizmy QoS (Quality of Service) techniki MPLS umożliwiają zapewnienie gwarantowanego pasma oraz parametrów jakości usługi.
· Bezpieczeństwo transmisji danych
MPLS zapewnia bezpieczne i zarządzane połączenia uruchamiane na bazie własnej sieci szkieletowej dostawcy usług. Można powiedzieć, że MPLS, który jest odseparowanym tunelem biegnącym przez zabezpieczoną prywatną sieć dostawcy usługi.
W przypadku bardzo restrykcyjnych wymagań możliwe jest dodatkowo zastosowanie szyfrowania danych w oparciu o dedykowane rozwiązania sprzętowe. Warstwa druga nie wspiera szyfrowania za pomocą rozwiązań programowych (na urządzeniach typu router).W sieci MPLS możliwa jest również centralizacja usług cyberbezpieczeństwa np. ochrona ruchu poprzez wirtualny Firewall oraz centralne narzędzia do wykrywania włamań i nadużyć.
Dla kogoUsługę kierujemy do organizacji wielodziałowych potrzebujących niezawodnej i bezpiecznej komunikacji pomiędzy rozproszonymi geograficznie oddziałami firmy, w szczególności dla firm, które:
· potrzebują bazy do komunikacji pomiędzy pracownikami i efektywnego korzystania z usług (głosowe, internetowe, bezpieczeństwo);
· korzystają ze scentralizowanych aplikacji biznesowych i w celu zapewnienia ich poprawnego działania wymagają w sieci odpowiednich parametrów jakościowych;
· chcą powierzyć dostawcy usług zarządzanie siecią korporacyjną.
Korzyści· wysokie bezpieczeństwo usługi, na które wpływa zarządzanie przez klienta swoją własną przestrzenią adresową oraz mechanizmy bezpieczeństwa wynikające ze standardu MPLS;
· elastyczność – prosta konfiguracja i możliwość łatwej rozbudowy sieci korporacyjnej w miarę rozwoju biznesu;
· integracja oraz prostota rozwiązania – w pełni zarządzana oraz jednorodna platforma transmisyjna umożliwiająca korzystanie z aplikacji zarówno wrażliwych na opóźnienia jak i internetowych;
· zastosowanie mechanizmów jakości (QoS) – organizacja ruchu w sieci tak, aby nie powodować opóźnień i strat;
· zarządzanie pasmem – podział aplikacji i usług w sieci klienta na różne klasy (CoS) oraz przyznanie im odpowiedniej ważności w sieci Exatel;
· efektywność - zapewnienie optymalnego działania różnych aplikacji biznesowych dzięki priorytetyzacji ruchu w sieci;
· niezawodność rozwiązania – możliwość konfiguracji łączy zapasowych w różnych technologiach.