– Największe zmiany w 2015 roku dotyczyły infrastruktury kolejowej. Dzięki modernizacjom poszczególnych odcinków wzrosła konkurencyjność transportu kolejowego. Najlepszym tego przykładem jest wzrost liczby regularnych, ogólnodostępnych połączeń kolejowych pomiędzy Chinami i Unią Europejską oraz zwiększenie popytu na tę usługę – uważa Grzegorz Zdybel, Szef Logistyki Kolejowej i Przewozów Intermodalnych w DB Schenker Logistics.
– DB Schenker Logistics, mając na uwadze aspekty ekologiczne, podejmował w 2015 r. kolejne działania mające na celu ograniczenie emisji CO2 w transporcie. W naturalny sposób wiązało się to z rozbudową oferty przewozów multimodalnych oraz intermodalnych. Także w kolejnym roku planujemy rozwój produktów mających wspierać rozwój ruchu intermodalnego zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza jej obszarem – dodaje Grzegorz Zdybel.
Jakich zmian w logistyce kolejowej możemy się spodziewać w roku 2016 zdaniem DB Schenker?
Przedstawiciel operatora uważa, że kondycja branży zależy w znacznym stopniu od kosztów dostępu do infrastruktury, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na oferty dla klientów. Trzeba też szukać metod optymalizacji wykorzystania zasobów produkcyjnych, co wpłynie na redukcję kosztów wykorzystania istniejących rozwiązań.
– Do 2020 roku polityka transportowa Polski ma być w głównej mierze oparta na rozwoju transportu samochodowego. Niemniej dążenie Unii Europejskiej do rozwoju przewozów intermodalnych w niedługim czasie wymusi działania związane z tworzeniem produktów intermodalnych, pozwalających na łączenie poszczególnych krajów w inny sposób niż dzięki portom – mówi Grzegorz Zdybel.