Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Czemu wagony tylko dla wojska mają miejsca dla osób starszych i w ciąży?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
10-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Czemu wagony tylko dla wojska mają miejsca dla osób starszych i w ciąży?
Fot. Maciej Marcin Goliszewski
PKP Intercity odbiera z FPS Cegielski wagony przeznaczone wyłącznie do przewozu wojska. Znalazły się w nich jednak miejsca dla... osób starszych mających problemy z poruszaniem się oraz kobiet w ciąży. Dlaczego? 

W sierpniu PKP Intercity odebrało pierwsze wagony do przewozu wojska, które wyprodukował FPS Cegielski. Każdy kosztuje 13 mln złotych. Pierwsze cztery wagony miały zostać dostarczone w zeszłym roku, ale realizacja się opóźniła

Wagony do przewozu wojska pojadą z prędkością 160 km/h; należą do najnowocześniejszych, jakie produkuje FPS. Ich specyfikację opisaliśmy tutaj. Mimo logo przewoźnika na burtach, nie będą dostępne dla ruchu pasażerskiego. Powodem jest m. in. ich specjalne przystosowanie do przewozu żołnierzy, takie jak szafki na broń.

Mimo to, na ścianach bocznych wagonu znalazły się oznaczenia o obecności nie tylko bezprzewodowego internetu i monitoringu, ale też o miejscach dla osób starszych mających problemy z poruszaniem się oraz kobiet w ciąży. Dlaczego, skoro wagony mają wozić wyłącznie żołnierzy? - Wagony wojskowe nie są wagonami, dla których przewidziano odrębną ścieżkę homologacyjną. W związku z tym są one traktowane jak zwykłe pojazdy do przewozu osób, mimo że nie będą używane w komercyjnych przewozach pasażerskich. Wagony te muszą więc spełniać wszelkie wymogi homologacyjne dotyczące wagonów „cywilnych” obowiązujące w Polsce i w krajach wskazanych w umowie, w oparciu o przepisy wykonawcze IV Pakietu Kolejowego, w tym Rozporządzenie Komisji Europejskiej 545/2018 - tłumaczy "Rynkowi Kolejowemu" rzeczniczka PKP Intercity Katarzyna Grzduk. 

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy wagonów nie można było zbudować w oparciu o inne przepisy lub uzyskać dla nich odstępstwa. Czy jednak w związku ze standardową procedurą, wagony nie powinny spełniać również innych wymagań, takie jak miejsca do przewozu rowerów lub dostęp dla osób poruszających się na wózkach? - Miejsca rowerowe oraz dla osób poruszających się na wózkach dotyczą pociągu komercyjnego, w wagonach wojskowych nie są wymagane. Zgodnie z TSI PRM, miejsca dla osób uprzywilejowanych zostały odpowiednio oznaczone w ramach pojedynczego wagonu - odpowiada przedstawicielka przewoźnika.

Czekamy na informacje przewoźnika na temat odbioru ostatnich wagonów oraz terminie wprowadzenia ich do ruchu.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5