CVC Capital partners przesłało do Redakcji „Rynku Kolejowego" list, w którym odpowiada na żądania ogólnopolskich centrali związkowych. Napisały one do premier Ewy Kopacz apel o wstrzymanie prywatyzacji PKP Energetyki.
PKP SA i fundusz CVC Capital Partners sfinalizowały proces negocjacji sprzedaży akcji PKP Energetyka SA. Oba podmioty podpisały umowę sprzedaży akcji. Zaproponowana wartość przedsiębiorstwa opiewa na 1 965 mld zł co, po korekcie o wartość długu netto spółki, daje cenę na poziomie 1 410 mld zł.
Ogólnopolskie centrale związkowe – FZZ, Solidarność i OPZZ – przesłały list do premier Ewy Kopacz, w którym domagają się wstrzymania prywatyzacji PKP Energetyki. CVC Capital Partners przesłało do Redakcji „Rynku Kolejowego" list, w którym odpowiada na żądania ogólnopolskich central związkowych. Napisały one do premier Ewy Kopacz apel o wstrzymanie prywatyzacji PKP Energetyki.
Jak pisze CVC, związkowcy zostali wprowadzeni w błąd przez publiczne wypowiedzi m.in. posła Krzysztofa Tchórzewskiego. Poseł informował, porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie utrzymania gwarancji zatrudnienia podpisała inna spółka, niż ma kupić operatora.
W liście czytamy też, że po zaproszeniu funduszu do negocjacji rozpoczął się atak na proces sprzedaży i „kolportowanie kłamliwych informacji" na temat CVC. Fundusz pyta retorycznie, czy dyskusja na temat modelu prywatyzacji kiedy transakcja dobiega końca to przejaw troski o dobro wspólne, czy próba wpłynięcia na jego rozstrzygnięcie.
CVC przypomina, że osiągnęło porozumienie ze związkami działającymi w PKP Energetyka, które zawiera utrzymanie ZUZP, realizację pakietu gwrancji pracowniczych, utrzymanie przedstawicieli załogi w radzie nadzorczej, finansowanie ulg przejazdowych i prowadzenie dialogu społeczneogo.
Fundusz wskazuje też w liście, że zbycie pakietu wynika z ustawy o PKP. „Dziwi fakt, że głównymi krytykami wypełnienia zapisów tej ustawy są jej współtwórcy i prominentni wówczas politycy AWS – wicepremier Janusz Steinhoff i Krzysztof Tchórzewski" – czytamy w liście. Jak dodaje CVC, cieniem na intencjach kładzie się to, że Tchórzewski jest urlopowanym pracownikiem spółki PKP Energetyka, a w spółce jest zatrudniony jego syn.
List w całości można przeczytać tutaj.
Obszerny raport na temat PKP Energetyki przeczytasz na portalu Monitor. A w nim:
Dane finansowe
Umowy na dostawę energii
Optymalna struktura spółki
Projekcja zachowań nowego właściciela

Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
