Centrum Unijnych Projektów Transportowych zapowiada ogłoszenie konkursu na dofinansowanie inwestycji związanych z rozwojem transportu intermodalnego w ramach komponentu E - Zielona, inteligentna mobilność, Inwestycja: E2.1.3. Transport intermodalny Krajowego Programu Odbudowy. Zespół Doradców Gospodarczych TOR zaprasza do współpracy przy przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych.
Celem Konkursu, który zgodnie z komunikatem zostanie wkrótce ogłoszony, ma być wybór do wsparcia projektów dotyczących inwestycji w terminale intermodalne zlokalizowane na sieci TEN-T czy też zakupów specjalistycznego taboru do przewozów intermodalnych.
W szczególności objęte pomocą są następujące typy działań inwestycyjnych:
- budowa lub przebudowa infrastruktury terminali intermodalnych, w tym infrastruktury dedykowanej w zakresie infrastruktury drogowej, bocznic kolejowych lub linii kolejowych, które służą połączeniu terminali intermodalnych z siecią drogową lub siecią kolejową;
- zakup lub modernizacja urządzeń niezbędnych do obsługi terminali intermodalnych;
- zakup lub modernizacja i wdrożenie systemów informatycznych niezbędnych do obsługi terminali intermodalnych oraz systemów telematycznych i satelitarnych związanych z transportem intermodalnym;
- zakup nowego lub użytkowanego i zmodernizowanego zeroemisyjnego taboru kolejowego służącego wyłącznie do wykonywania transportu intermodalnego – jeżeli przedsiębiorca nie jest podmiotem udostępniającym tabor kolejowy;
- zakup nowego zeroemisyjnego taboru kolejowego służącego wyłącznie do wykonywania transportu intermodalnego – jeżeli przedsiębiorca jest podmiotem udostępniającym tabor kolejowy.
O objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
- przedsiębiorcy wykonujący lub zamierzający wykonywać działalność gospodarczą w zakresie transportu intermodalnego, w tym operatorzy terminali intermodalnych;
- podmioty zajmujące się udostępnianiem taboru kolejowego przeznaczonego do wykonywania transportu intermodalnego;
- podmioty zarządzające infrastrukturą kolejową zapewniającą bezpośredni dostęp do terminali intermodalnych.
Kwota planowana do rozdysponowania w ramach konkursu (alokacja) wynosi 784 153 224 zł.Warto wspomnieć, iż obecnie trwa już nabór tzw. wniosków wstępnych w ramach wstępnej kwalifikacji projektów na inwestycje w zakresie transportu intermodalnego w ramach KPO. Jednym bowiem z warunków otrzymania dofinansowania na realizację przedsięwzięcia intermodalnego jest wykazanie, że projekt spełnia efekt zachęty. Warunek ten jest spełniony jeśli rozpoczęcie prac nad projektem nastąpiło po złożeniu do CUPT wniosku o udzielenie pomocy publicznej (wspomnianego tzw. wniosku wstępnego) i otrzymaniu informacji o wstępnej kwalifikacji projektu (przy czym wniosek wstępny może być składany na etapie składania właściwego wniosku o dofinansowanie).
Stąd też trwa już tzw. kwalifikacja wstępna (prekwalifikacja) polegająca na złożeniu wyżej wspomnianych wniosków wstępnych. Jej celem jest umożliwienie potencjalnym beneficjentom jak najwcześniejszego rozpoczęcia prac nad realizacją projektów z zakresu transportu intermodalnego. Kwalifikacja polega na złożeniu wniosków zawierających podstawowe informacje o projekcie. Na ich podstawie CUPT wstępnie ocenia, czy projekt kwalifikuje się do otrzymania pomocy. Trzeba podkreślić, iż pozytywne rozpatrzenie ww. wniosku nie jest równoznaczne z udzieleniem wsparcia, lecz umożliwia rozpoczęcie projektu. Właściwy wybór inwestycji do dofinansowania odbędzie się w trakcie zapowiadanego konkursu.
Zespół Doradców Gospodarczych TOR posiada niezwykle bogate doświadczenie w przygotowaniu dokumentów (pełnych dokumentacji aplikacyjnych, Studiów Wykonalności) dla szeregu projektów ubiegających się o wsparcie projektów intermodalnych oraz przede wszystkim wysoką skuteczność w skutecznym pozyskiwaniu środków. W przypadku ostatniego konkursu na dofinansowanie inwestycji w rozwój transportu intermodalnego przeprowadzonego w ramach zakończonej już perspektywy finansowej 2014-2020, ZDG TOR brał udział w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej dla projektów, które łącznie pozyskały 300 mln złotych. Ten efekt końcowy świadczonych usług doradczych był potwierdzeniem kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia ZDG TOR, zarówno w sferze dotacji unijnych, jak i transportu kolejowego. Zachęcamy do kontaktu i współpracy w zakresie pozyskania dofinansowania dla projektów intermodalnych ze środków KPO i zapowiadanego przez CUPT przyszłego konkursu.