W Berlinie trwają międzynarodowe targi branży kolejowej InnoTrans 2024. Na wydarzeniu obecni są przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny. Eksperci wymieniają się doświadczeniami, a także prezentują nowoczesne narzędzia opracowane przez CPK lub przy współudziale specjalistów ze spółki tj. Pasażerski Model Transportowy, Horyzontalny Rozkład Jazdy i Kolejowy Model Mikrosymulacyjny.
InnoTrans w stolicy Niemiec wystartowało 23 września i potrwa do 27 września. Już po raz czternasty stanie się międzynarodowym centrum mobilności, na którym eksperci branży kolejowej będą wymieniać opinie na temat innowacyjnych rozwiązań. W jednym miejscu spotkało się tu ok. 3 tys. wystawców z niemal 60 państw.
– Inwestycje realizowane przez spółkę nie tylko pozwolą znacząco usprawnić krajowy system transportu publicznego w Polsce, ale staną się też kluczowymi elementami transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T – podkreśla w rozmowie obecny na targach Piotr Rachwalski, członek zarządu CPK ds. kolejowych.
Podczas targów eksperci z CPK opowiadają m.in. o Pasażerskim Modelu Transportowym (PMT), czyli opracowanym przez nich narzędziu analitycznym do prognozowania ruchu. Rzetelne prognozy stworzone w oparciu o PMT pozwalają na lepsze zaplanowanie inwestycji kolejowych zgodnie z potrzebami transportowymi mieszkańców i są wykorzystywane do skutecznego aplikowania o unijne dofinansowania. PMT, dostarczając wiarygodnych informacji o liczbie pasażerów i pojazdów niezbędnych do realizacji usług przewozowych na poszczególnych odcinkach sieci w konkretnych środkach transportu (drogi, kolej, lotnictwo), wykorzystywane jest już przez kilkadziesiąt organizacji i firm z różnych państw.
Inne z prezentowanych na InnoTrans narzędzi to Horyzontalny Rozkład Jazdy (HRJ). Służy ono do planowania rozkładu jazdy pociągów na terenie całej Polski i ma na celu wskazanie docelowej sieci połączeń dalekobieżnych organizowanych przez państwo. Projekt zakłada skoordynowanie połączeń międzywojewódzkich i międzynarodowych z uwzględnieniem zarówno przewozów dotowanych, jak i komercyjnych. Prace nad HRJ realizowane są we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Urzędem Transportu Kolejowego.
Zainteresowaniem gości odwiedzających stoisko CPK w Berlinie cieszy się również Kolejowy Model Mikrosymulacyjny (KMM). Jest to kolejne z nowoczesnych narzędzi cyfrowych (w tym przypadku realizowane przez CPK oraz PKP PLK). Jego rolą jest wspomaganie procesu decyzyjnego w zagadnieniach związanych z ruchem kolejowym. KMM służy do analiz ruchu kolejowego z uwzględnieniem czynników wpływających na ruch pociągów.
– Poza Polską spółka Centralny Port Komunikacyjny często utożsamiana jest z budową nowego lotniska pełniącego funkcję hubu przesiadkowego dla Europy Środkowej i Wschodniej. InnoTrans to najlepsze miejsce, w którym możemy pokazać także wypracowane przez nas nowoczesne narzędzia analityczne oraz podzielić się naszą ekspercką wiedzą na temat planowania inwestycji kolejowych i kształtowania połączeń transportowych. To też miejsce, w którym możemy pokazać projekty takie jak „Y”, czyli szybkie połączenie Warszawy z CPK i Łodzią, a dalej Wrocławiem i Poznaniem. Przypomnę, że pociągi będą tam osiągały prędkość nawet 320 km/h, a prędkość projektowa to 350 km/h – dodaje Piotr Rachwalski.
Otwarcie nowej linii z Warszawy przez CPK do Łodzi ma być gotowe w 2032 roku. Podróż między tymi miastami skróci się wówczas do zaledwie 40 minut. Trzy lata później gotowe będą także odcinki do Wrocławia i Poznania, a przejazd do tych miast ze stolicy zajmie 1 godz. 40 min. Nowe lotnisko CPK będzie początkowo obsługiwać 34 miliony pasażerów rocznie, z potencjałem rozbudowy w oparciu o popyt rynkowy i prognozy wzrostu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.