Wraz z wejściem w życie nowego, rocznego rozkładu jazdy pociągów, duże zmiany czekają na pasażerów w województwie lubuskim. Od 11 grudnia uruchomione zostaną codzienne kursy z Zielonej Góry do Guben, a dwie pary weekendowych pociągów na tej trasie będą docierać aż do niemieckiego Cottbus. Minimalnie lepsza oferta będzie też na trasie z Leszna do Głogowa.
11 grudnia bieżącego roku, wchodzi w życie nowy, roczny rozkład jazdy pociągów. W ostatnich latach podczas grudniowej zmiany coraz częściej dochodzi do reaktywacji kolejnych odcinków sieci kolejowej. Teraz ma być podobnie, bo poza pociągami do Chocianowa
o których pisaliśmy tutaj, do rozkładu jazdy na stałe wraca połączenie Zielona Góra – Krosno Odrzańskie – Gubin – Guben.
Codziennie do Krosna, sobotnio do Cottbus
Nie będzie to zupełna reaktywacja, bowiem pociągi wróciły na ten odcinek w czerwcu bieżącego roku, ale tylko w weekendy oraz święta. Oferta także nie była zbyt bogata, bowiem wynosiła 3 pary kursów w soboty oraz 2 w niedziele. – Pomimo skromnej oferty na tej trasie kolejowej w rozkładzie jazdy 2021/2022, liczba pasażerów jest satysfakcjonująca, tj. średnio około 300 osób na dobę – przekazał rzecznik prasowy lubuskiej marszałek, Paweł Kozłowski.
Wraz z uruchomieniem połączeń w czerwcu tego roku województwo
zapowiadało, że codzienne kursy wrócą na ten odcinek linii 358 w grudniu bieżącego roku. Czy tak się więc stanie?
– Od 11.12.2022 r. pociągi na linii Zielona Góra Gł. - Guben kursować będą codziennie, tj. 6 par pociągów w dni robocze (odjazdy z Zielonej Góry: 4:30, 7:47, 10:50, 13:57, 17:27, 20:40), (odjazdy z Guben: 6:08, 9:20, 12:24, 15:49, 19:00, 22:13) oraz 5 par w dni wolne (soboty, niedziele i święta), w tym 2 pary w bezpośredniej relacji Zielona Góra Gł. - Cottbus Hbf - Zielona Góra Gł.– napisał nam Paweł Kozłowski.
Specjalne Linki wjadą do Niemiec
Informacja o bezpośrednich połączeniach do Cottbus jest dużym zaskoczeniem, ponieważ do tej pory nie było mowy o takich planach. Rozkład jazdy w dni wolne wygląda następująco: odjazdy z Zielonej Góry: 4:30, 7:47-pociąg do Cottbus, 11:56, 15:30-pociąg do Cottbus, 20:40, natomiast odjazdy z Guben: 6:08, 10:25-pociąg z Cottbus, 13:51, 19:00-pociąg z Cottbus, 22:13.
– Pociągi do i z Cottbus zestawione będą z pojazdów typu SA139 z niemiecką homologacją a pozostałe - w zależności od dostępności - z pozostałych pojazdów kolejowych z napędem spalinowym, udostępnianych przez Województwo Lubuskie spółce Polregio – dodał rzecznik prasowy.
Kolej wraca do kolejnej stolicy powiatu
Co istotne, przywrócenie regularnego ruchu pociągów na trasie między Czerwieńskiem a Guben spowoduje, że dostęp do kolei odzyska niespełna 11-tysięczne, powiatowe Krosno Odrzańskie oraz 16-tysięczny Gubin. Co prawda oba miasta mają aktualnie połączenia autobusowe z Zieloną Górą (szczególnie Krosno), to jednak pociąg będzie pokonywał trasę między Krosnem a południową stolicą województwa lubuskiego w czasie porównywalnym lub szybszym niż autobus. Minusem jest peryferyjne położenia dworca kolejowego w Krośnie, który jest zlokalizowany z dala od centrum miasta.
Atrakcyjność przywróconego połączenia kolejowego byłaby jeszcze większa,
gdyby pociągi mogły rozwijać prędkości większe niż 60 km/h. Na to jednak na razie nie ma co liczyć bowiem zarządca linii, PKP PLK, nie planuje na tej trasie prac rewitalizacyjnych, mających pozwolić na zwiększenie zakładanej prędkości. Jak na razie inwestycja
wykonana przez spółkę zamknęła się w przystosowaniu peronów do ponownego ruchu pasażerskiego, co udało się zrobić niewielkim nakładem sił. Siódma, wieczorna para między Lesznem i Głogowem
Inną nowością, która także była oczekiwana przez pasażerów, jest powolny rozwój oferty na odcinku Głogów – Leszno. Od nowego rozkładu jazdy na tym odcinku ma się bowiem pojawić siódma para pociągów, choć będzie ona kursować tylko w dni robocze.
– W nowym rozkładzie jazdy pociągów 2022/2023 uruchomiona zostanie siódma para połączeń na linii Leszno - Głogów w terminie "kursuje od poniedziałku do piątku oprócz świąt od 09.01.2023 r.", tj. Leszno 18:27 - Głogów 19:22 oraz Głogów 19:36 - Leszno 20:23 – napisał nam o szczegółach dodatkowego kursu Paweł Kozłowski, rzecznik prasowy województwa lubuskiego.
Dzięki dołożeniu siódmej pary na omawianym odcinku, w wieczornym szczycie przewozowym zostanie wypełniona obecna luka w rozkładzie jazdy. Aktualnie spalinowy zespół trakcyjny obsługujący to połączenie przyjeżdża do Leszna o 18:33 i następnie stoi wygaszony na leszczyńskiej stacji przez ponad 2 godziny, aż do podjęcia kolejnego rozkładowego pociągu do Głogowa, o 20:41. Od stycznia szynobus nie będzie stał więc bezczynnie, a wykona dodatkowy
kurs na trasie, którą reaktywowano w 2019 roku.