Partnerzy serwisu:
Zintegrowany transport

Co przeszkadza motorniczemu?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-10-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
wu, Transport-publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

ZINTEGROWANY TRANSPORT
Co przeszkadza motorniczemu?
Co jest fascynującego w prowadzeniu tramwajów? Co najbardziej w tym zawodzie przeszkadza? Dlaczego tramwaje nie czekają na dobiegających? O pracy za pulpitem tramwaju opowiada Rafał Wójcik, motorniczy z sześcioletnim stażem, który prowadzi facebookowego bloga „Twój Motorniczy”.

Witold Urbanowicz, Transport-publiczny.pl: Co sprawia, że lubisz tę pracę?

Motorniczy Rafał Wójcik: Tramwaj ma w sobie coś magicznego. Najbardziej pociągające są w tym jazda po mieście, kontakt z ludźmi i misja, jaką świadczymy. Jeżeli ktoś chce korzystać z mojej usługi, jako motorniczego, to darzy mnie zaufaniem i liczy na to, że zostanie dowieziony na miejsce bezpiecznie, komfortowo i o czasie. Istnieje stereotyp, że praca motorniczego jest nudna, bo jeździ się tylko pomiędzy pętlami tam i z powrotem. Ale absolutnie nie należy to do nudnych zajęć – zdarzają się różne sytuacje.

Co natomiast irytuje i przeszkadza?

Czasem pasażerom udzielają się emocje. Grunt to zachować spokój i opanowanie, wtedy można rozwiązać każdą sytuację. Często się zdarza, że pasażer mający pretensje jest karcony przez innych podróżnych, którzy daną sytuację widzieli zupełnie inaczej. Takie wsparcie jest bardzo ważne.

Poza tym nie ma nic gorszego, jak presja czasu w postaci rozkładu jazdy – oczywiście każdy stara się go trzymać, chociażby po to, żeby móc odpocząć kilka minut na pętli, ale nie może to kolidować z bezpieczeństwem czy jakością świadczonych usług. Musimy się też zmierzać z nietypowym zachowaniem innych uczestników ruchu, w tym również pieszych. Nie są to niestety rzadkie sytuacje – zdarzają się nawet kilkanaście razy dziennie. Staramy się przewidywać jak najwięcej i myśleć za innych. Od czterech lat jeżdżę bez kolizji, ale to tylko i wyłącznie kwestia szczęścia.

Z rzeczy, które mogą irytować pasażerów: dlaczego tramwaje nie czekają na dobiegających?

Na większości przystanków mamy sygnalizację świetlną z określonym cyklem z określoną liczbą sekund dla tramwaju. Zamykanie drzwi trwa od trzech do ośmiu sekund w zależności od typu taboru. Tymczasem nie można zapominać, że tramwaj ma rozkład jazdy. Pojazdów na mieście jest bardzo dużo i ruch musi odbywać się w sposób płynny i ciągły. Tramwaj jest po to, żeby jechać – w przypadku, gdybyśmy zawsze zaczekali na dobiegających, co często robimy, bo obowiązuje nas drobna tolerancja punktualności, to jednocześnie blokowalibyśmy kolejne tramwaje. W pewnym momencie po prostu trzeba odjechać – jeżeli się tego nie zrobi na danym cyklu, to potem tylko opóźnienie będzie się kumulować.

Całość na portalu Transport-publiczny.pl

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kraków. Budowa tramwaju do Górki Narodowej z dodatkowym wsparciem

Zintegrowany transport

Halle kupi do 56 tramwajów za maks. 168 mln euro

Zintegrowany transport

Halle kupi do 56 tramwajów za maks. 168 mln euro

Witold Urbanowicz 20 marca 2021

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kraków. Budowa tramwaju do Górki Narodowej z dodatkowym wsparciem

Zintegrowany transport

Halle kupi do 56 tramwajów za maks. 168 mln euro

Zintegrowany transport

Halle kupi do 56 tramwajów za maks. 168 mln euro

Witold Urbanowicz 20 marca 2021

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5