- Możliwe są różne rozwiązania np. utworzenie spółki prowadzącej działalność kulturalną czy też utworzenie instytucji kultury – mówią „Rynkowi Kolejowemu” przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, pytani o przyszłość zabytków kolejnictwa znajdujących się w Chabówce.
- Zabytkowy tabor zgromadzony w Chabówce jest w większości własnością PKP Cargo S.A., która sprawuje nad nim opiekę i odpowiada za jego utrzymanie. Władze Małopolski znają problemy związane z utrzymaniem zabytków zgromadzonych na terenie tzw. skansenu, niemniej jednak wypracowanie rozwiązania dla Chabówki leży przede wszystkim w gestii właścicieli taboru oraz posiadacza gruntu, którym obecnie jest PKP S.A. W rozwiązanie tej kwestii powinny zaangażować się również władze gminy Rabka, na terenie której leży nieruchomość. Samorząd województwa, w miarę istniejących możliwości, gotowy jest wesprzeć wszelkie działania służące poprawie warunków utrzymania zabytkowego taboru oraz stworzenia możliwości wykorzystania jego potencjału – twierdzą pracownicy biura prasowego UMWM.
- Jeżeli chodzi o możliwości zabezpieczenia i dalszego wykorzystania zabytków kolejnictwa zgromadzonych w Chabówce, możliwe są różne rozwiązania np. utworzenie spółki prowadzącej działalność kulturalną czy też utworzenie instytucji kultury. Podstawową przeszkodą uniemożliwiającą podjęcie wiążących decyzji jest w dalszym ciągu niezakończony proces regulacji stanu prawnego nieruchomości, na których zgromadzono zabytkowy tabor. Po uregulowaniu tej kwestii, koniecznym będzie wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie przyszłości tzw. skansenu przez obie zainteresowane spółki kolejowe. Każda przygotowana propozycja zostanie szczegółowo przeanalizowana. Po tym będzie możliwe określenie, czy województwo małopolskie zaakceptuje przyjęte rozwiązania i czy będzie mogło się włączyć w ich realizację – wyjaśniają urzędnicy.