1 kwietnia 2025 roku przedstawiciele spółek sektora kolejowego, instytucji naukowych i organizacji branżowych spotkali się, aby wznowić działalność Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK). CEEK jest inicjatywą, której ambicją jest optymalizacja zużycia energii na polskiej kolei.
Centrum Efektywności Energetycznej Kolei powstało w marcu 2019 r. W tym czasie udało się wypracować i wdrożyć szereg rozwiązań efektywnych energetycznie i jednocześnie proekologicznych, które sprawiają, że kolej staje się jeszcze bardziej niskoemisyjna, a przez to konkurencyjna w stosunku do innych środków komunikacji. Inicjatywa zrzesza krajowych przewoźników kolejowych, spółki PKP PLK, PKP S.A. i PGE Energetyka Kolejowa oraz ekspertów niezależnych. Dotychczasowe działania CEEK polegały na organizacji warsztatów tematycznych dla jego członków w zakresie m. in. rekuperacji, eco-drivingu, finansowania inwestycji wspierających efektywność energetyczną.
– Branża kolejowa doświadcza obecnie wielu wyzwań związanych ze zmianami w sektorze transportu. Z jednej strony mamy do czynienia z liberalizacją rynku przewozów pasażerskich w Europie, a z drugiej z transformacją energetyczną. Polska kolej musi się dostosować do tych dynamicznych zmian, dlatego wspólnie z kluczowymi podmiotami branży spotkaliśmy się, aby reaktywować formułę Centrum Efektywności Energetycznej Kolei – mówi prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa Mateusz Sławiński.
Spotkanie, które odbyło się 1 kwietnia na stadionie PGE Narodowym, pozwoliło na nowo zdefiniować najpilniejsze potrzeby, które pozwolą sektorowi na dalszy rozwój i lepsze dostosowanie się do wymogów zielonej transformacji. Uczestnicy spotkania byli zgodni m. in. co do konieczności przyśpieszenia elektryfikacji tras kolejowych oraz wdrożenia działań mających na celu obniżenie kosztów funkcjonowania kolei, co wymaga systemowej współpracy przewoźników, zarządców i operatorów infrastruktury kolejowej z instytucjami administracji publicznej.
– Innym wyzwaniem sektora kolejowego jest właściwe planowanie zużycia energii i wypracowanie sposobu bilansowania sieci oraz wspólnego zarządzania gospodarką energetyczną. Jest to jedna z wielu kwestii poruszanych podczas dzisiejszego spotkania CEEK. Jestem przekonany, że tylko działając wspólnie, jako cała branża, jesteśmy w stanie skutecznie wypracować rozwiązania, które pozwolą na dalszy rozwój kolei w Polsce – mówi prezes zarządu PKP SA Alan Beroud.
Celem CEEK w perspektywie do 2030 r. jest redukcja zużycia energii na kolei łącznie o 1,2 TWh, co odpowiada emisji ok. 1 mln ton CO2. Podmioty zrzeszone w Centrum do 2024 roku, poprzez rekuperację, instalacje fotowoltaiczne i program Zielona Kolej, zredukowały emisję CO2 aż o 768,2 tys. ton.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.