47 milionów euro z budżetu Unii Europejskiej na dokumentację dla inwestycji kolejowych na Śląsku, Podkarpaciu, na Pomorzu i w Łódzkiem – to wyniki konkursu na dofinansowanie inwestycji transportowych z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). PKP PLK wykorzysta zdobyte przez siebie środki na dalszą modernizację ciągów E30 i E59. Fundusze są przydzielane w drodze konkursu bezpośrednio przez Komisję Europejską.
Z wartej 307 mln euro dodatkowej puli
CEF Reflow przedsięwzięcia z Polski uzyskały w tym rozdaniu 47 mln. Na sto projektów zgłoszonych do rywalizacji 5 z Polski wygrało, a 2 kolejne znalazły się na liście rezerwowej. Środki europejskie z CEF nie są rozdzielane za pośrednictwem Urzędów Marszałkowskich oraz Ministerstwa Funduszy, lecz bezpośrednio przez Komisję Europejską. Konkurencja z innymi wnioskami z całej UE ma charakter bezpośredni, pozbawiony parytetów narodowych.
Będzie lepszy dojazd do granicZnaczenie funduszy unijnych dla polskiej sieci transportowej jest - jak przyznają przedstawiciele rządu - ogromne. Choć
ponad połowę środków pozyskał Centralny Port Komunikacyjny, dofinansowanie udało się pozyskać również PKP PLK. Dotację w wysokości 85% (18,2 mln euro) zdobył wniosek w sprawie dokumentacji projektowej dla modernizacji magistrali E59 na przygranicznym odcinku Kędzierzyn Koźle – Chałupki. W przypadku prac na wschodnim odcinku linii E30 (Rzeszów – Medyka) budżet UE pokryje połowę kosztów opracowania dokumentacji przedprojektowej.
– Kolejny etap modernizacji E30 obejmuje doprowadzenie zmodernizowanej linii do granicy polsko-ukraińskiej. Jest to bardzo wyczekiwana inwestycja, jeden z priorytetów, wielokrotnie już wskazywany przez rząd i ujęty w programie inwestycji kolejowych na najbliższe lata – skomentował w rozmowie z RK sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda. – Teraz uzyskaliśmy dla niego dodatkowe finansowanie. Im więcej funduszy pozyskamy ze źródeł takich, jak CEF, tym więcej odblokowujemy w normalnej, standardowej procedurze, i możemy przeznaczyć na inne cele. Przynosi to wartość dodaną całej polskiej infrastrukturze – przekonywał.
Oprócz tego dwa wnioski zarządcy infrastruktury kolejowej (dokumentacje projektowe dla dostosowania stacji Krzyż do wymogów sieci TEN-T oraz prac na linii C-E30 Opole Groszowice – Jelcz – Wrocław Brochów) trafiły na listę rezerwową. Warunkiem ich dofinansowania jest uzupełnienie brakującej części wkładu krajowego (KE jest gotowa przyznać dotację, ale w wysokości 50% kosztów, zamiast 85%, o które wnioskowała PKP PLK). Nie wiemy na razie, czy w budżecie PKP PLK znajdą się dodatkowe środki na ten cel.
Skorzysta też Port GdyniaDofinansowanie na rozbudowę infrastruktury dostępu uzyskał również Zarząd Portu Morskiego Gdynia. – Zadanie dotyczy poprawy wydolności portu w kontekście planów rozwojowych na przyszłość. Ze środków Krajowego Planu Odbudowy planujemy rozbudowę portu o element serwisowy, ale też konstrukcyjny dla elementów
offshore'owych. Każdy podmiot musi się rozbudowywać i myśleć o strukturze rozwoju w najbliższych latach – stwierdził Buda. Dofinansowania nie otrzyma czwarty polski podmiot, który ubiegał się o środki z CEF - Pomorska Kolej Metropolitalna.
Znaczenie kolei w unijnej polityce transportowej będzie rosło w dalszym ciągu. Co za tym idzie, prawdopodobnie zwiększą się możliwości finansowania inwestycji kolejowych. – Komisja Europejska sugeruje przesuwanie na inwestycje kolejowe środków z innych sektorów. Wczoraj prowadziliśmy negocjacje z oficjalną delegacją KE. Kierunek był jednoznaczny: zwiększanie finansowania kolei – poinformował przedstawiciel MFiPR. Jak przyznał, właśnie rola kolei w złożonych wnioskach ułatwiła uzyskanie dofinansowania z CEF.
Polskie wnioski zdobyły najwięcej funduszy w całym konkursie. Kolejne miejsce, według kryterium państwowego, zajęły: Szwecja (23,97 mln euro), Belgia (22,52 mln) i Austria (20,22 mln).