Agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali 5 podejrzanych w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce PKP SA poprzez zawarcie w maju 2016 roku przez spółkę kolejową z jedną z warszawskich spółek niekorzystnej umowy na 1 900 000 zł netto. Jak informuje Biuro, umowa dotyczyła realizacji profilaktyki w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.
Delegatura CBA w Warszawie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzi śledztwo w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce Polskie Koleje Państwowe -. Postępowanie dotyczy nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w 2016 roku przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki Polskie Koleje Państwowe - informuje rzecznik CBA Piotr Kaczorek.
Według ustaleń śledczych w maju 2016 roku PKP SAzawarło z jedną z warszawskich spółek niekorzystną umowę na 1 900 000 zł netto obejmującą realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym.
Dziś rano agenci CBA zatrzymali pięciu podejrzanych w tym śledztwie: Dyrektora Biura Bezpieczeństwa PKP SA, właściciela warszawskiej spółki realizującej kontrakt , majora Biura Ochrony Rządu, prezesa innej spółki z branży ochrony biznesu oraz pracownika PKP SA - Już wcześniej agenci CBA przeszukali biura PKP SA w Warszawie i warszawskiej spółki mającej realizować kontrakt. Zabezpieczono dokumentację związaną z zawarciem kwestionowanej umowy - informuje Kaczorek.
Jak dodaje rzecznik, trwają kolejne przeszukania w miejscach pracy, zamieszkania i przebywania zatrzymanych osób. Warto przypomnieć, że
w połowie lipca ubiegłego roku, po opisaniu sprawy umowy dotyczącej profilaktyki antyterrorystycznej przez "Gazetę Wyborczą", minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński na wniosek ministra Andrzeja Adamczyka zapowiedział kontrolę w PKP SA i BOR. Więcej na ten temat można
przeczytać tutaj.
Aktualizacja - stanowisko PKP SA
„Rynek Kolejowy” otrzymał oficjalne stanowisko PKPS SA: „W związku z czynnościami CBA przeprowadzanymi w siedzibie PKP SA, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, informujemy że PKP SA ma w sprawie współpracy ze spółką Sensus Group status pokrzywdzonego” – informuje spółka dodając, że postępowanie zostało wszczęte w sierpniu 2016 r. po zawiadomieniu przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
PKP SA informuje też, że współpracuje z organami ścigania udostępniając wszelkie żądane dokumenty oraz składając niezbędne wyjaśnienia, oraz że dla dobra śledztwa spółka nie komentuje przebiegu postępowania oraz podejmowanych w jego ramach czynności. "PKP SA oczekuje jak najszybszego wyjaśnienia sprawy i zakończenia postępowania” – zapewnia na koniec spółka.
Aktualizacja - stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa
Jak poinformował w oświadczeniu rzecznik MIB Szymon Huptyś, działania CBA "mają związek z wnioskiem o zbadanie procedury podpisania umowy obejmującej realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016, zawartej w maju 2016 r. pomiędzy spółką PKP S. A. a Sensus Group sp. z o. o., który do CBA 5 lipca 2016 r. skierował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk".
- W zawiadomieniu przesłanym do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wskazano, że mogło dojść do przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, pośrednio mogącego mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne, jak również mogło być to działanie na szkodę spółki. W związku z tymi wątpliwościami, jeszcze w sierpniu 2016 r. MIB polecił Prezesowi PKP S. A. wstrzymanie wypłat z tytułu umowy z Sensus Group. Tym samym nie wypłacono 70% wartości zamówienia – podkreśla MIB.
- Przejrzystość funkcjonowania podległych MIB spółek jest priorytetem resortu. Wszelkie doniesienia o nieprawidłowościach zawsze wymagają gruntownego wyjaśnienia – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za kolej.