CBA poinformowało o zatrzymaniu kolejnego podejrzanego w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce PKP. Chodzi o profilaktykę antyterrorystyczną przed Światowymi Dniami Młodzieży.
Światowe Dni Młodzieży
odbyły się w Krakowie w 2016 roku. Choć
obsługa kolejowa ŚDM była udana, to nie obyło się bez ogromnych kontrowersji. Delegatura CBA w Warszawie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga
wszczęła rok temu śledztwo w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce PKP SA poprzez zawarcie w maju 2016 roku przez spółkę kolejową z jedną z warszawskich spółek niekorzystnej umowy opiewającej na 1 900 000 zł netto. Umowa dotyczyła realizacji profilaktyki w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży – przypomina CBA.
W marcu 2017 roku agenci warszawskiej Delegatury CBA
zatrzymali 5 podejrzanych. Po tym, jak Prokuratura Okręgowa w Warszawie
postawiła wszystkim czworgu członkom poprzedniego zarządu PKP SA zarzuty karalnej niegospodarności i nieumyślnego wyrządzenia szkody spółce, zarząd grupy PKP
został zdymisjonowany przez ministra Adamczyka. Prezesurę PKP SA powierzono wówczas Krzysztofowi Mamińskiemu.
Śledztwo wciąż trwa. Jak poinformowało CBA, agenci zatrzymali dziś (6 lipca) na polecenie prokuratury prokurenta spółki, który był zarówno kontroferentem, jak i późniejszym podwykonawcą spółki S. (Sensus – przyp. JM) w ramach realizacji na rzecz PKP SA umowy dotyczącej tzw. zabezpieczenia dworców kolejowych. Agenci CBA przeszukali podwarszawski dom zatrzymanego. Zatrzymany ma usłyszeć w prokuraturze zarzuty.