Dzisiaj Pesa podpisała umowę na przeniesienie własności elementów konstrukcyjnych dawnej tendrowi na miasto Bydgoszcz. Teraz to samorząd zdecyduje czy i jak odbudować obiekt. Producent przekonuje, że tendrownia blokowała dalszy rozwój firmy.
Pesa w ostatnim okresie pod nadzorem konserwatorskim rozebrała starą tendrownię i przeprowadziła konserwację elementów konstrukcji. Jak zapewniał producent, zabytkowy budynek z końca XIX w. stał na przeszkodzie rozwoju firmy. To jeden z trzech takich obiektów w Polsce, naprawiano tutaj tendry parowozów. W tym miejscu Pesa planuje budowę nowej hali dla zwiększenia mocy przerobowych.
Dzisiaj (26 listopada) Pesa podpisała z Bydgoszczą umowę, zgodnie z którą własność elementów konstrukcyjnych tendrowni została przeniesiona na miasto. Teraz to samorząd po ekspertyzach technicznych zdecyduje , czy i w jakiej formie obiekt będzie odbudowany. Jednocześnie Pesa przekazała dzisiaj prezydentowi miasta, Rafałowi Bruskiemu, Prezydentowi wniosek o pozwolenie na budowę hali produkcji wózków.
To pierwszy etap inwestycji na terenie, zajmowanym przez tendrownię, który Pesa odkupiła od PKP. Jak zapowiada producentw sumie do końca 2017 roku powstaną trzy hale, w których zatrudnienie znajdzie ok. 500 osób.