Kolejowe Zakłady Łączności Sp. z o.o. uruchomiły automat biletowy zamówiony przez konsorcjum Arriva PCC. Automat biletowy obsługuje podróżnych na tucholskim dworcu na kierunkach Bydgoszcz, Chojnice, Grudządz i Brodnica.
Ten zaawansowany technologicznie automat to bliźniaczy model LOCOMATu znanego z Dworca Centralnego, który obsługiwał podróżnych ICC. Nowy model LOCOMAT S300plus przyjmuje płatność bilonem i banknotami oraz wydawaje resztę. W automacie będzie można zakupić bilet także bilety okresowe.
W poniedziałek uroczystego uruchomienia pierwszego automatu dokonali lokalni samorządowcy ze Starostą i Burmistrzem Tucholi na czele, a także Prezesi Zarządu Arriva PCC i KZŁ.
Arriva PCC po raz pierwszy skorzysta z automatu biletowego, dzięki czemu usprawni przepływ klientów na kujawsko-pomorskich szlakach. Jest to na pewno dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy każdy z przewoźników samodzielnie dystrybuuje bilety.
Arriva PCC jest pierwszym prywatnym przewoźnikiem, który wprowadza automatyzację sprzedaży biletów kolejowych. Ten krok wskazuje, że firma dostrzegła realne korzyści z prowadzenia takiego systemu sprzedaży. Po pierwsze, automat czynny jest całą dobę, po drugie wybór biletu jest intuicyjnie prosty, po trzecie spełnia jednocześnie rolę informatora o połączeniach, po czwarte można go postawić na przystankach i dworcach bez infrastruktury dworcowej, po piąte i najważniejsze to koszt utrzymania automatu biletowego jest wielokrotnie niższy niż koszt utrzymania czynnej kasy biletowej.
Zastosowanie tego typu automatów nie tylko usprawnia proces obsługi klienta ale także znacznie zwiększa jakość tej obsługi. Podróżni zawsze byli otwarci na tego typu rozwiązania i oczekują ich jak najszybszego wdrożenia.
- Mamy nadzieję, że modernizacja polskiej kolei oraz zbliżające się Euro 2012 przyspieszy proces automatyzacji obsługi podróżnych. O ponownym wprowadzeniu automatów biletowych na polskie dworce sporo się mówiło, niestety nie wiele się robiło. W tej chwili rosnąca konkurencja na rynku przewozów osobowych, wymagania podróżnych oraz wdrażane rozporządzenia mogą sprawić szybki przyrost biletomatów na polskich dworcach. Liczę na to, że niedługo każdy podróżny będzie mógł zakupić bilet również w automacie, zwłaszcza tam gdzie nie ma infrastruktury dworcowej. – mówi Andrzej Mrówczyński – Prezes Zarządu KZŁ.
Kolejowe Zakłady Łączności jako najstarszy i największy producent tych urządzeń w Polsce posiada w ofercie cały szereg stacjonarnych automatów biletowych oraz automatów mobilnych dedykowanych dla przewoźników kolejowych.



