Możliwość zakupu biletu przez internet to duże ułatwienie dla przyjeżdżających do Polski z innych krajów. Nie zawsze zaplanowanie podróży będzie jednak możliwe. PKP Informatyka blokuje bowiem dostęp do swoich serwisów z niektórych serwerów zagranicznych.
Od naszych czytelników dostajemy sygnały o problemach ze skorzystaniem z usług PKP Informatyka zza polskiej granicy. Serwisy utrzymującej wiele systemów kolejowych spółki mają bowiem nie działać poprawnie, gdy użytkownik przebywa w innym kraju. Największe problemy mają dotykać łączących się spoza Unii Europejskiej, choć pojedyncze przypadki braku możliwości sprawdzenia rozkładu jazdy czy zakupu biletów miały dotyczyć także niektórych państw UE.
Infrastruktura spółki podlega częstym atakom
Możliwość wystąpienia komplikacji potwierdziła sama spółka. – W związku z wprowadzeniem przez Prezesa Rady Ministrów trzeciego stopnia alarmowego dotyczącego zagrożeń w cyberprzestrzeni, a także ze zwiększoną liczbą ataków na infrastrukturę teleinformatyczną naszej spółki od lutego 2022 r. stosujemy dodatkowe mechanizmy zabezpieczające – mówi Danuta Bartczak, asystentka zarządu z Wydziału Obsługi Korporacyjnej PKP Informatyka. Ich wdrożenie pokrywa się więc w czasie z rosyjską inwazją na Ukrainę.
– Jednym z takich mechanizmów wykorzystywanych w szczególności do ochrony systemu Bilkom jest blokada adresów IP w oparciu o geolokalizację – usłyszeliśmy. Są więc obszary, z których niemożliwe jest sprawdzenie rozkładu jazdy czy kupienie biletu w tym popularnym kanale dystrybucji. Właściciel Bilkomu zapewnia jednocześnie, że takiego ograniczenia nie zastosowano ani w żadnym kraju unijnym, ani na terytorium Ukrainy.
Blokady w Europie reakcją na zagrożenia
Skąd więc mogą wynikać problemy z dostępem do wyszukiwarki odnotowywane w krajach wspólnoty? – Monitoring systemów bezpieczeństwa PKP Informatyka jest prowadzony przez całą dobę. W przypadku wykrycia ataków pojedyncze adresy IP lub podsieci, z których prowadzone są ataki, mogą być czasowo blokowane – stwierdza nasza rozmówczyni. Zastrzega, że taka polityka dotyczy wszystkich krajów, w tym Polski.
Przedstawicielka PKP Informatyka ocenia, że poziom zagrożenia w cyberprzestrzeni utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. – Stosujemy więc odpowiedni do analizy ryzyka poziom zabezpieczeń – tłumaczy Danuta Bartczak. Lista krajów czy regionów, z których dostęp do usług jest niemożliwy, pozostaje niejawna.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.