Według zapowiedzi Kolei Mazowieckich, podróżni będą mogli skorzystać z dostępu do Internetu w 27 modernizowanych pociągach przewoźnika. Wiadomo, że usługa w części składów będzie dostępna już w połowie tego roku. Podobną ofertę zaproponuje pasażerom w najbliższym czasie PKP IC.
- Spółka Koleje Mazowieckie planuje wyposażyć w urządzenia do udostępniania Internetu bezprzewodowego 27 modernizowanych pojazdów serii EN57. Modernizacja rozpocznie się w tym roku a zakończy w 2015 – zapowiada Aneta Podgajna z biura prasowego Kolei Mazowieckich.
Modernizacja 27 składów
Koleje Mazowieckie pod koniec ubiegłego roku ogłosiły przetarg na modernizację 72 składów EN57. Oferty można składać do 28 stycznia 2014 roku. Zamówienie planowo powinno zostać zrealizowane do końca grudnia 2015 roku. Przetarg podzielony został na dwa zadania.
Zadanie II obejmuje wykonanie naprawa 27 składów na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją. Prace modernizacyjne objąć mają montaż przetwornicy statycznej, agregatu sprężarkowego, układu rozruchu i hamowania dynamicznego z rekuperacją energii.
Składy zostaną wyposażone m.in. w silniki asynchroniczne, drzwi odskokowo-przesuwne, system indywidualnego otwierania, nowe śmietniczki i stoliki oraz wandaloodporne fotele, informację wizualno-akustyczną i interkom. Pojawi się także system emisji reklam.
W pociągach ma także znaleźć się system do sieci WiFi dla pasażerów.
Internet na kolei to nie nowość
Spółka Przewozy Regionalne od 2010 roku oferuje bezprzewodowy Internet m.in. w pociągu „Mewa” relacji Szczecin – Warszawa, a także w pozostałych pociągach w województwie zachodniopomorskim.
- W najnowszym taborze, jakim dysponują Koleje Dolnośląskie, tj. w 5 "Impulsach" jest darmowy dostęp do Internetu. Planujemy takie samo rozwiązanie w kolejnych pojazdach, które zamierzamy kupić – mówi Justyna Stachniewicz z biura prasowego Kolei Dolnośląskich.
- Bezprzewodowy Internet jest obecnie dostępny na 60 dworcach kolejowych. Na wszystkich tych obiektach dostęp do wi-fi jest darmowy – informuje Aleksandra Dąbek z biura prasowego Przewozów Regionalnych. - Analizujemy możliwość rozszerzenia tej usługi o kolejne dworce – dodaje.
Od grudnia 2013 r. pasażerowie mogą korzystać z udostępnionej darmowej sieci wi-fi na dworcu w Katowicach. Usługa obejmuje zasięgiem budynek dworca oraz perony. - Stały dostęp do Internetu to jedna z bardziej widocznych potrzeb obecnego pokolenia – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA. – Dzięki usłudze darmowego, bezprzewodowego Internetu na dworcach kolejowych wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych pasażerów i zwiększamy ich komfort podróży. Świetnym przykładem jest właśnie katowicki dworzec, z szybkim Internetem o naprawdę sporym zasięgu – dodaje.
Maksymalna prędkość bezprzewodowego Internetu na dworcu w Katowicach sięga 5 Mb/s. Dostęp do sieci wi-fi może uzyskać każdy posiadacz urządzenia mobilnego. Usługa to efekt współpracy z konsorcjum spółek TK Telekom i EmiTel. Ponadto darmowy Internet dostępny jest również na 39 dworcach w kraju. Do końca roku ich liczba wzrośnie do 60 obiektów.
PKP Intercity nadal offline
W 2013 roku spółka PKP Intercity ogłosiła przetarg na wdrożenie i udostępnianie Internetu mobilnego oraz rozrywki pokładowej w wagonach przewoźnika. Najkorzystniejszą ofertę złożył operator sieci T-Mobile Polska. – W pierwszej fazie usługa będzie dostępna na pokładzie 300 wagonów, w drugiej, kolejnych 150 – mówiła w grudniu Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity. Więcej na ten temat tutaj.
Spółka pierwotnie planowała uruchomienie usługi do końca roku 2013 roku. Pasażerowie nadal jednak w pociągach PKP IC do Internetu podłączyć się nie mogą. Kiedy usługa będzie dostępna? Na razie nie wiadomo.
W Kolejach Śląskich na razie plany
- Nie wykluczamy, że w przyszłości w pociągach Kolei Śląskich Internet będzie dostępny. Obecnie jednak przygotowania do wdrożenia tego projektu są we wczesnej fazie przygotowań – informuje Michał Wawrzaszek z biura prasowego Kolei Śląskich.
Koleje Śląskie podkreślają, że bardzo istotne znaczenie w sprawie mają kwestie techniczne oraz formalno-prawne. - Np. to czy Koleje Śląskie będą miały status dostawcy usług internetowych – podkreśla Wawrzaszek.
Zapłacą nie zapłacą
Nie wiadomo nadal, czy pasażerowie będą musieli zapłacić za dostęp do Internetu w pociągach PKP Intercity. – W kwestii opłaty dla pasażera stroną decydująca będzie nasz partner, ponieważ to on świadczy usługę treści multimedialnych i WiFi. PKP Intercity nie będzie czerpało z tego tytułu żadnych korzyści – podkreśla Szopowska.
Wiadomo natomiast, że pasażer Kolei Mazowieckich za Internet nie zapłaci. - Dostęp do Internetu ma być bezpłatny – zapewnia Podgajna.