Partnerzy serwisu:
Pasażer

Stacja Lublin zmieni nazwę na Lublin Główny

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-05-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Stacja Lublin zmieni nazwę na Lublin Główny
fot. jar (2015)
Już w grudniu stacja Lublin zmieni nazwę na Lublin Główny. Propozycja została pozytywnie zaopiniowana przez władze miasta. Jednak wraz z pojawieniem się nowej nazwy najważniejszej stacji pasażerskiej w mieście, nowych oznaczeń nie będą miały perony położone na obrzeżach. Natomiast w przypadku uruchomienia połączeń między Lublinem a Dęblinem po jednym torze nowy przystanek Lublin Zachodni będzie udostępniony podróżnym.

W lokalnych mediach pojawiła się informacja o zmianie nazwy najważniejszej stacji pasażerskiej w stolicy regionu środkowowschodniego. Od lat ma nazwę Lublin, bez przymiotnika „główny”. Nie został on dodany, mimo rozwoju sieci przystanków kolejowych położonych w granicach miasta oraz faktu, że inne ośrodki (np. Olsztyn, Rzeszów) z podobną lub mniejszą liczbą miejsc postojów handlowych pociągów pasażerskich mają w swoich granicach stację z nazwą jednoznacznie wskazującą na jej zasadnicze znaczenie w obsłudze podróżnych.

Jak informuje „Rynek Kolejowy” Karol Jakubowski z Zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, spółka po uzyskaniu pozytywnej opinii miejskich radnych dokona zmiany nazwy.

– Zmiana oznakowania stacji zostanie przeprowadzona przy okazji modernizacji linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin. Nowa nazwa pozwoli na jednoznaczne zidentyfikowanie najważniejszej stacji w Lublinie oraz ułatwi pasażerom lepsze planowanie podróży np. przy zakupie biletów. Zakładamy, że nazwa Lublin Główny zacznie obowiązywać od rozkładu jazdy 2019/2020 – wyjaśnia.

Przystanki na obrzeżach bez Lublina w nazwie

Jak wynika z odpowiedzi Karola Jakubowskiego, zmiana nazwy stacji Lublin nie pociągnie za sobą automatycznego uporządkowania nazw przystanków położonych w granicach miasta. Należy zauważyć, że obok głównej stacji pasażerskiej na terenie Lublina zlokalizowanych jest pięć przystanków, z których nazwy dwóch obiektów nie wskazują na ich położenie w granicach stolicy regionu. Są to obiekty Rudnik Przystanek na linii nr 30 Łuków – Lublin Północny oraz Stasin Polny na linii nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa –Dorohusk. – Procedura zmiany nazw przystanków Lublina Stasin Polny i Rudnik Przystanek wymaga stosownego wniosku od samorządu – stwierdza udzielający informacji „Rynkowi Kolejowemu”.

Lublin Zachodni od września?


PKP PLK w ramach prowadzonej modernizacji linii nr 7 zakłada otwarcie kolejnego przystanku – Lublin Zachodni. Ma on zostać wybudowany w zachodniej części miasta, w pobliżu rozbudowywanych osiedli dzielnicy Czuby. Jak zapewnia Karol Jakubowski, długo oczekiwany obiekt będzie udostępniony podróżnym już po uruchomieniu połączeń po jednym torze odcinka Dęblin – Lublin. Jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi, ma to nastąpić już we wrześniu, czyli za niespełna 5 miesięcy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5