Na stacjach i przystankach między Skoczowem a Cieszynem i między Goleszowem a Wisłą uruchomi zapowiedzi głosowe i ustawi zegary. To wszystko. Tylko na stacji Cieszyn PLK zabuduje elektroniczne wyświetlacze. Na nowoczesnej linii większość pasażerów polegać więc będzie, jak dawniej, na tablicach w gablotach, z dziesiątkami opcji kursowania pociągu w zależności od terminu.
Jak informuje PLK, podróżujący pociągiem z Katowic w Beskid Śląski skorzystają z ułatwień. Na stacjach i przystankach od Skoczowa do Cieszyna i od Goleszowa do Wisły Głębce przewidziano montaż systemu do emisji dźwiękowych komunikatów. Zainstalowane zostaną także zegary. Nie będzie tu jednak systemów informacji pasażerskiej, a jedynie "zabudowa czujników ruchu pociągów, koniecznych do zapewnienia prawidłowego działania elementów systemów dynamicznej informacji pasażerskiej". Oznacza to, że na tej świeżo zmodernizowanej linii, z punktu widzenia pasażera, pojawią się zegary i megafony. Dlaczego? Zapytaliśmy o to PLK i czekamy na odpowiedź.
Tylko na stacji Cieszyn będą dodatkowo wyświetlacze, zawierające wizualne informacje o najbliższych pociągach. Tam też pojawi się monitoring, który i tak zapewniony jest już od dawna dzięki miejskiej inwestycji na dworcu kolejowym.
Przetargi ogłoszone przez PKP PLK są dwa. Noszą dumne nazwy „Zaprojektowanie, dostawa i zabudowa urządzeń Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Cieszyn” oraz „Zaprojektowanie, dostawa i zabudowa urządzeń Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na linii kolejowej nr 191 na odcinku Goleszów – Wisła Głębce” w ramach projektu „Zabudowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – Etap I”, realizowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Inwestycja planowana jest do realizacji w latach 2024-2025.
W sierpniu PLK SA ogłosiły też przetarg na nowy system urządzeń między Chybiem a Skoczowem.
Po gruntownie zmodernizowanej linii do Wisły i Cieszyna, bez żadnych nowoczesnych systemów informacji pasażerskiej, można jeździć pociągami Kolei Śląskich od grudnia 2022. Projekt o wartości 460 mln zł, dofinansowany ze środków unijnych w ramach RPO Województwa Śląskiego, obejmował linie od Chybia przez Skoczów do Cieszyna i Wisły Głębce.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.