PKP Intercity uruchamia pilotażowo projekt „Asystent w podróży”. Jego celem jest poprawa jakości obsługi podróżnych na najbardziej obleganych destynacjach. Asystenci udzielą podróżnym informacji o rozkładzie jazdy, zestawieniu składów pociągów czy występujących ewentualnych utrudnieniach na trasie. Pomogą też np. osobom z niepełnosprawnościami wsiąść i wysiąść z pociągu.
Okres wakacji wiąże się ze zwiększoną frekwencją w pociągach PKP Intercity. W celu zapewnienia najwyższego komfortu przejazdu, narodowy przewoźnik uruchomił pilotażowo projekt „Asystent w podróży”. Asystenci przez całe wakacje, codziennie, będą obecni w 14 parach pociągów o wysokiej frekwencji, w większości zestawionych z 10 lub więcej wagonów. Obecność asystentów znacząco ułatwi organizację i pracę zarówno w pociągach jak i na peronach.
– Poprzez pilotażowy projekt „Asystent w podróży” realizujemy dwa ważne zadania. Po pierwsze to kolejny krok w podnoszeniu jakości obsługi pasażerów. Asystent będzie służył pomocą dla wielu pasażerów. Po drugie projekt wpisuje się w nasz plan budowania przyszłych kadr. Otwiera ścieżkę rozwoju dla pełnoletniej młodzieży z współpracujących z nami szkół i uczelni. Wiążemy z nim duże nadzieje – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.
Asystenci udzielą podróżnym informacji na temat rozkładu jazdy czy lokalizacji poszczególnych wagonów w składzie obsługiwanego pociągu oraz zarezerwowanych miejsc. Pomogą również pasażerom przy wsiadaniu i wysiadaniu do/z pociągu oraz wniesieniu lub wyniesieniu bagażu.
„Asystenci w podróży” obsługiwać będą także podstawowe urządzenia wagonowe tj. światło, ogrzewanie i klimatyzację oraz uzupełnią pakiety sanitarne w trakcie przejazdu. Ich obowiązkiem będzie także zgłaszanie drużynie konduktorskiej wszelkich usterek i nieprawidłowości. Jeśli wystąpi taka konieczność, asystenci wesprą drużynę konduktorską w dystrybucji napojów i posiłków w sytuacjach awaryjnych. Podejmowane przez Asystentów działania mają na celu poprawę komfortu podróżowania pociągami PKP Intercity.
Współpraca z placówkami edukacyjnymi
Wśród nowo zrekrutowanych „Asystentów w podróży” pokaźną grupę stanowią pełnoletni uczniowie szkół branżowych oraz techników, z którymi na co dzień współpracuje PKP Intercity. Zaoferowana przez przewoźnika praca to dla uczniów szansa poszerzenia wiedzy na temat sektora kolejowego i zdobycia cennego doświadczenia.
– Zatrudnienie uczniów w roli „Asystentów w podróży” to kontynuacja misji PKP Intercity, której celem jest kształcenie kadr przyszłości. Ścisła współpraca z systemem edukacji pomoże spółce w ambitnych planach rozwoju, które zakładają wielomiliardowe inwestycje w tabor, infrastrukturę oraz rozwiązania informatyczne. We wszystkich tych obszarach narodowy przewoźnik będzie potrzebował wyspecjalizowanych pracowników – czytamy w komunikacie prasowym.
Programy PKP Intercity dla szkół
PKP Intercity przypomina, że zatrudnia obecnie ponad 8600 pracowników, w tym wielu absolwentów szkół branżowych, technicznych i zawodowych. Do najbardziej popularnych profesji wśród uczniów należy zawód konduktora oraz maszynisty. Narodowy przewoźnik oferuje również zatrudnienie na innych stanowiskach np. w rewizji technicznej, utrzymaniu i naprawach taboru, zespołach manewrowych i pociągowych czy ekspedycji bagażowej.
Przewoźnik podjął współpracę m.in. z Ochotniczymi Hufcami Pracy oraz z 45 szkołami średnimi, zarówno technicznymi jak i branżowymi I stopnia. PKP Intercity zostało także wraz ze Związkiem Pracodawców Kolejowych partnerem w projekcie dotyczącym utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w Siedlcach.
W blisko 40 miastach na terenie całego kraju PKP Intercity, wraz z partnerskimi placówkami edukacyjnymi, przygotowuje młodzież do zawodów takich jak m.in.: technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektryk, technik mechanik, elektromechanik czy monter maszyn i urządzeń. Przewoźnik wraz z partnerskimi szkołami chcą wspólnie propagować ideę kształcenia młodzieży na kierunkach związanych z transportem kolejowym. Współpraca pozwala również zaktywizować młodzież do doskonalenia umiejętności i rozwoju pasji oraz wpływa na lepsze przygotowanie uczniów do podjęcia pracy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.