UE sfinansuje projekt upowszechnienia samoobsługowych terminali, takich jakich automaty do sprzedaży biletów na środki transportu publicznego, kioski informacyjne, bankomaty. Mają one być bardziej dostępne dla 87 mln osób niepełnosprawnych lub w wieku powyżej 65 roku, czyli co szóstego Europejczyka.
Z analiz eksperckich wynika, że w UE tylko 38 proc. bankomatów (ATMs) przystosowanych jest do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne, czyli daleko mniej niż w USA (61 proc.) i Kanadzie (prawie wszystkie bankomaty). W celu zaprojektowania i sprawdzenia poprawności takich bardziej spersonalizowanych interfejsów, w tym z użyciem kart bezstykowych, KE przeznaczy 3,41 mln euro na sfinansowanie projektu o nazwie „APSIS4All.”
Z danych KE wynika, że w Europie jest zainstalowanych obecnie 425 tys. bankomatów i automatów biletowych. Istnieje przy tym wiele różnych rozwiązań technicznych ułatwiających ich użycie, takie jak klawiatury umieszczone w zasięgu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, etykiety przycisków Braille\'a lub głosowe, wyjście poprzez głośnik dla osób niedowidzących.
Więcej
