Na posiedzeniu 14 listopada 2023 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie finansowania międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Natomiast 23 listopada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał z PKP Intercity aneks do umowy ramowej o świadczenie usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich. Pasażerski operator dostanie rekordowe pieniądze od państwa.
– Nasza przyszłość to bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej. Podpisana dzisiaj umowa ramowa przybliża nas do tego celu. Oznacza rozwój tego ekologicznego środka transportu oraz zapewnienie Polakom coraz lepszego dostępu do kolei. W ubiegłym roku z usług PKP Intercity skorzystało 59 mln pasażerów, a przez 11 miesięcy tego roku aż 60 mln. Rząd dostrzega ten trend i dlatego tworzy takie warunki, by ta gałąź transportu nadal dynamicznie się rozwijała, przyciągając kolejnych pasażerów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Aneks do umowy ramowej przewiduje, że w latach 2024 - 2030 dofinansowanie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich dla PKP Intercity zwiększy się o 6,5 mld zł, a w 2024 r. będzie to kwota 603 mln zł. Z czego wynika taka, a nie inna stawka?
Piszemy tutaj. Ministerstwo tak ocenia konieczność zwiększenia dotacji:
"Umowa ramowa o świadczeniu usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich została zawarta między Ministrem Infrastruktury a PKP Intercity SA. 31 grudnia 2020 r. W tym czasie spółka doświadczała skutków pandemii koronawirusa. Kolejne lata pogłębiły wyzwania, z którymi musiał zmierzyć się przewoźnik. Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała kryzys energetyczny w całej Europie, który dotknął wszystkie gałęzie gospodarki, także transport. Bardzo duży wzrost cen energii w połączeniu z rekordową inflacją postawiły pod znakiem zapytania dalszy rozwój przewoźnika i zwiększanie dostępności do usług kolejowych dla obywateli. Wymusiło to konieczność aktualizacji kwoty rekompensaty przyznawanej w ramach umowy ramowej".