Podczas IV Plenarnego Forum Inwestycyjnego Minister Andrzej Adamczyk powołał Radę Ekspertów mającą na celu optymalizację procesów realizacji inwestycji kolejowych. Instytucja, analogiczna do tej funkcjonującej przy GDDKiA, ma pomóc wypracowywać najlepsze rozwiązania dla branży przy udziale PKP PLK oraz wykonawców inwestycji.
– Jestem przekonany, że dialog pomiędzy wykonawcami inwestycji, których państwo reprezentują, a zarządcą infrastruktury jest konieczny. Rada Ekspertów ma być narzędziem do dobrej współpracy dla realizacji podstawowego celu, jakim jest wykorzystanie 67 miliardów złotych na kolei – zwrócił się do członków RE minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. – Nie będzie już tak, jak to było do tej pory, że firmy wykonujące olbrzymie prace na rzecz polskiej kolei nie są brane pod uwagę jako partner do dialogu. Niestety, dotąd panowało przeświadczenie, że z branżą lepiej nie rozmawiać – dodał minister.
Rada Ekspertów branżowych działa już przy GDDKiA i zdaniem obecnego na spotkaniu Andrzeja Bittela, podsekretarza stanu w MIB, dobrze spełnia swoją rolę. – Zachęcam państwa do podpatrywania tego jak pracują wasi koledzy z branży drogowej, korzystajcie z ich doświadczeń – mówił minister.
Czym zajmie się Rada Ekspertów?Inicjatywę dotyczącą powołania Rady podjęto 15 września w siedzibie MIB podczas spotkania Forum Inwestycyjnego przy PKP PLK. Rada będzie organem, zrzeszającym przedstawicieli zamawiającego (PKP PLK) oraz przedstawicieli organizacji branżowych z dziedziny kolejnictwa, niezależnych ekspertów i środowisk naukowych. W skład Rady wejdą także przedstawiciele ministra właściwego do spraw transportu oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W Radzie zasiadać będzie także przewodniczący Railway Business Forum, Adrian Furgalski.
Prace w merytorycznych grupachWedług zamierzeń MIB, Rada Ekspertów będzie stanowiła podstawową platformę współpracy zaangażowanych podmiotów w zakresie wdrożenia rozwiązań wypracowanych przez Forum Inwestycyjne. Jej rolą będzie m.in. wypracowanie rekomendacji do wdrożenia rozwiązań opracowanych przez grupy merytoryczne w ramach Forum. Powstały m.in. takie grupy merytoryczne jak Grupa Zapisów Umów, Grupa Techniczna, Grupa Kryteriów Umów, Grupa Projektant.
Skład Rady Ekspertów:Piotr Abramczyk – Lider Grupy Projektant
Arnold Bresch Członek Zarządu PKP PLK SA – Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Prof. Janusz Dyduch – Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP
Adrian Furgalski – Prezes Forum Kolejowego RBF
Przemysław Gorgol – Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Józef Marek Kowalczyk – Prezes Stowarzyszenia Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego
Ryszard Leszczyński –Lider Grupy Technicznej
Piotr Macioszek – Przewodniczący Sekcji Przewoźników Kolejowych Izby Gospodarczej Transportu Lądowego
Andrzej Makowski – Z-ca Dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Ireneusz Merchel – Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Wiesław Nowak – V-ce Lider Grupy Roboczej Zapisy Umów
Mirosław Pol – Z-ca Dyrektora Centralnego Biura Zamówień PKP PLK SA
Agnieszka Suchecka – Lider Grupy Zapisy Umów
Marita Szustak – Prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego
Andrzej Wach – Lider Grupy Kryteria Wyboru
Jarosław Wielopolski – Lider Grupy Inżynier
Przemysław Wróbel – Doradca Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Włodzimierz Żmuda – Członek Zarządu PKP PLK SA - Dyrektor ds. Jakości Inwestycji i Ryzyka Operacyjnego PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Andrzej Żurkowski – Dyrektor Instytutu Kolejnictwa
Tomasz Buczyński – Dyrektor Departamentu Kolejnictwa MIB
Anita Oleksiak – Dyrektor Departamentu Budownictwa, Architektury i Geodezji MIB
Więcej na temat Rady Ekspertów można przeczytać
tutaj.