Dwaj silni na polskim rynku dostawcy stali zamierzają utworzyć spółkę joint venture. Mowa o ArcelorMittal Poland i chorzowskiej firmie Moris. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe – informuje „Puls Biznesu”.
Jednym z motywów planowanego przedsięwzięcia jest fakt posiadania przez Moris zgrzewalni szyn, której brak w zakładach ArcelorMittal. Aby dostarczać szyny o długości 360 m – wymagane w przypadku modernizacji linii do prędkości co najmniej 160 km/h – koncern hutniczy musi dostarczać je właśnie do zakładów Morisa, w których dostarczane elementy 120-metrowe są łączone po 3 sztuki. Moris dysponuje też infrastrukturą niezbędną do składowania takich szyn oraz taborem i personelem do ich transportu.
Na razie UOKiK rozesłał do klientów obu firm ankiety w sprawie ich opinii na temat planowanego powołania wspólnego przedsiębiorstwa. Mają one zweryfikować przedstawione przez samych zainteresowanych dane na temat wpływu na rynek i konkurencję.
Część odbiorców wyraża niepokój. Cytowany przez PB prezes Trakcji Marcin Lewandowski twierdzi, że skutkiem powołania joint venture może być monopolizacja rynku i wzrost cen, którego ostateczne konsekwencje poniesie zamawiający. Jednym z proponowanych przez niego rozwiązań jest usprawnienie i przyspieszenie procesu certyfikacji, które ułatwiłoby kupowanie szyn i innych produktów stalowych z innych źródeł. Według części ekspertów bez tego konkurowanie z nowo powstałą spółką AMP i Morisa może okazać się utrudnione. Innym, choć z pewnością czasochłonnym wyjściem byłaby budowa w Polsce nowej, niezależnej od obu podmiotów zgrzewalni szyn.
Rzeczniczka AMP Marzena Rogozik, której wypowiedź przytoczono w PB, twierdzi, że obawy firm budowanych nie mają podstaw, ponieważ pozyskiwanie szyn jest możliwe w ramach wspólnego rynku europejskiego, a także poza Europą. Przedstawiciele rynku odpowiadają, że transport szyn 360-metrowych z zagranicy byłby skomplikowanym logistycznie przedsięwzięciem, którego możliwość wymaga dopiero przeanalizowania. Krótsze szyny i tak musiałyby zaś być zgrzewane właśnie w zakładach Morisa.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.