Alstom podpisał kontrakt o łącznej wartości 194 mln euro z włoskim operatorem Ferrovienord na dostawę pierwszej partii z 31 pociągów regionalnych do regionu Lombardia. Jest to pierwsze zamówienie w ramach umowy ramowej podpisanej tego samego dnia z właścicielem przewoźnika, FNM Group. Pociągi będą dostarczane sukcesywnie począwszy od 2022 r.
Umowa przewiduje możliwość zakupu dodatkowych 30 pociągów (maksymalnie 61) w ciągu 8 lat, a także możliwość świadczenia usług utrzymania zapobiegawczego i naprawczego. Alstom podpisał kontrakt jako zwycięzca przetargu ogłoszonego przez FNM w 2017 r., w ramach realizacji planu zakupu 176 nowych pociągów przez region Lombardia, który przeznaczył na ten cel 1,6 mld euro.
- Wraz z FNM z radością wyruszamy w tę nową podróż w kierunku coraz bardziej nowoczesnego i zrównoważonego transportu lokalnego. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Alstom dostarczył do Lombardii 44 pociągi regionalne. Nasze pociągi przewożą już tysiące pasażerów w tym regionie każdego dnia. Nowa generacja Coradia Stream jest najlepszą odpowiedzią na coraz większe wymagania zarówno podróżujących po regionie pasażerów, jak i operatora - powiedział Michele Viale, dyrektor Alstomu we Włoszech i Szwajcarii cytowany w komunikacie.
Jak informuje Alstom, zamówiony przez Ferrovienord model nazwany przez klienta «Donizetti» jest częścią rodziny Coradia Stream – najnowszych jednopokładowych pociągów elektrycznych zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Alstom z myślą o transporcie regionalnym. Są one wyposażone w cztery silniki trakcyjne i osiągają maksymalną prędkość 160 km/h. To czwarta generacja modelu, który obsługuje już pasażerów w dziesięciu regionach Włoch, spełniająca techniczne specyfikacje interoperacyjności (TSI).
Przestronne wagony są wyposażone w szerokie fotele dostosowane do średniej długości podróży, charakterystycznych dla przewozów regionalnych i interregionalnych, natomiast pojedyncze miejsca siedzące i łatwo dostępne korytarze są idealnym rozwiązaniem dla krótszych podróży, typowych dla ruchu podmiejskiego. Fotele pasażerskie są wyposażone w gniazdka elektryczne do ładowania komputerów, tabletów i telefonów komórkowych. Dzięki dużym oknom zapewniającym większą ilość światła dziennego zoptymalizowano oświetlenie wagonów, z kolei szerokie korytarze ułatwiają ruch pasażerów i odpowiadają potrzebom osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
Minimalne poziomy hałasu i drgań zapewniają cichą i komfortową podróż. Temperatura w wagonach jest dostosowywana za pomocą systemu klimatyzacji o wyższej mocy. Pociągi te są również wyposażone w system informatyczny zintegrowany z infrastrukturą naziemną oferujący informacje audiowizualne i usługi rozrywkowe za pośrednictwem 32-calowych ekranów LCD widocznych ze wszystkich miejsc w wagonie, a także możliwość podłączenia sieci Wi-Fi. Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwa system nadzoru kamer cyfrowych i monitorów.
Nowe pociągi spełniają kryteria zrównoważenia środowiskowego i w 96% nadają się do recyklingu. Zużywają o 30% mniej energii niż ich poprzednie wersje. W procesie ich produkcji nie stosuje się rozpuszczalników ani innych toksycznych substancji chemicznych. Chłodzenie i ogrzewanie są dostosowywane do liczby pasażerów, a zamykanie drzwi jest zaprogramowane w taki sposób, aby zapobiegać rozproszeniu ciepła. W razie potrzeby można aktywować tryb ekologiczny. Oświetlenie LED jest regulowane automatycznie, w zależności od ilości światła na zewnątrz pociągu - podkreśla producent.
Pociągi Coradia Stream są produkowane przez Alstom we Włoszech. Za opracowanie projektu, większość czynności produkcyjnych i certyfikację odpowiada zakład Alstomu w Savigliano (CN). Projektowanie i produkcja systemów trakcji oraz innych komponentów odbywa się w zakładzie w Sesto San Giovanni (MI), a pokładowe systemy sterowania powstają w zakładzie w Bolonii. Z kolei FNM Group jest należącym w większości do regionu, notowanym na giełdzie operatorem transportu w Lombardii.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.