Album „Stare parowozy w Polsce” autorstwa Dariusza Jędrzejewskiego to ciekawa propozycja dla miłośników nie tylko lokomotyw parowych, ale także historii techniki w naszym kraju w ogóle. To także interesująca pozycja dla fanów turystyki skupionych na nieco mniej „standardowych” sposobach zwiedzania.
„Książka prezentuje wszystkie miejsca w Polsce, gdzie obejrzeć można sprawne i wciąż użytkowane lokomotywy parowe. Są tu również opisane najbardziej znaczące kolekcje tzw. zimnych, czyli wycofanych z eksploatacji lokomotyw. To swoisty przewodnik po kolejowych parowych atrakcjach naszego kraju. Pasjonaci i znawcy kolei z pewnością mogą poczuć niedosyt, bowiem jest to ogólne spojrzenie na nasze kolejowe dziedzictwo. Szczegółowe informacje dotyczące historii i konstrukcji parowozów używanych na polskich kolejach Czytelnik znajdzie w profesjonalnych publikacjach dotyczących kolejnictwa wymienionych na końcu niniejszej publikacji” – pisze autor we wstępie.
Pomimo zastrzeżenia z cytatu, w książce znaleźć można dość obszerny rozdział informujący o historii silników parowych i parowozów w ogóle, a także takiej kolei w Polsce. Kolejne poświęcone są opisom zarówno muzeów eksponujących lokomotywy parowe, jak również podmiotów ich eksploatujących (również wąskotorówek). Całość uzupełnia część „Bez pary, ale z przyszłością”, zajmująca się kolejami wąskotorowymi będącymi szczególnie interesującymi dla miłośników transportu szynowego.
Bogato ilustrowany materiał uzupełniony jest dodatkowymi informacjami, zamieszczonymi w ramkach obok tekstu głównego. Są to m.in. biogramy osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju trakcji parowej, wynalazców, czy popularyzatorów kolejnictwa. Dowiedzieć się także można, czym są np. wiązary, stoker, kurki probiercze, czy rozrząd pary, a także otrzymać podstawowe informacje na temat systemu oznaczeń parowozów.
Na koniec warto też wspomnieć o tym, że „Stare parowozy w Polsce” jest częścią serii „Ocalić od zapomnienia”, w ramach której jak dotąd ukazało się dziewiętnaście albumów. Są to w większości pozycje dotyczące kulturowego dziedzictwa narodowego, ale miłośnicy techniki mogą być zainteresowani książkami „Lampy naftowe”, czy „Ginące zawody w Polsce”.
Dariusz Jędrzejewski, „Stare parowozy w Polsce”, 2013, Sport i Turystyka – MUZA SA, ISBN 978-83-7758-333-3, 271 str.