Przejmowanie spółki wykonawczej Trakcja przez PKP PLK rozpoczęło przemeblowanie w radzie nadzorczej spółki. Jednocześnie PLK przygotowuje się do przejęcia Cargotoru - poznaliśmy firmy, które mogą wykonać badanie due dilligence.
W lipcu podpisano umowę, zgodnie z którą PKP Polskie Linie Kolejowe staną się większościowym akcjonariuszem firmy Trakcja. Jeszcze w tym samym miesiącu
do zarządu spółki dołączył Bartłomiej Cygan, który wcześniej pracował w PKP Polskich Liniach Kolejowych. Obecnie PKP PLK posiada już ponad 74% udziałów w spółce, 8,4% jest w rękach Comsy a 4,8% - w Agencji Rozwoju Przemysłu.
Teraz (12 października) doszło do przemeblowania rady nadzorczej Trakcji na modłę PLK. Odwołano przewodniczącego (od 2015 roku) Dominika Radziwiłła i Magdalenę Komaracką i powołano pięć nowych osób: Karolinę Łukaszewicz (dyrektorka biura
prawnego w Centrali PKP Polskie Linie Kolejowe), Marka Pajewskiego (jest zastępcą dyrektora w biurze kontrolingu i finansów PLK). Łukasza Smółkę (wicemarszałek Małopolski), Emilię Szkudlarz (dyrektor Biura Strategii PLK) oraz Krzysztofa Wałdowskiego (dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PLK w Olsztynie). Wcześniej, bo we wrześniu, z udziału w radzie zrezygnowali trzej członkowie zarządu którzy reprezentowali hiszpańską Comsę. W radzie pozostaje przedstawicielka ARP Klaudia Budzisz.
Uchwalono też m.in. uchwałę w sprawie wynagrodzeń dla członków rady - będą otrzymywać 7000 zł brutto miesięcznie (8000 zł dla przewodniczącego) plus dodatki.
PLK przymierza się do przejęcia kolejnej spółki -
kontrolującego terminal w Małaszewiczach Cargotoru. Właśnie otwarto oferty w przetargu na przeprowadzenie badania Due Diligence oraz wyceny spółki. Wpłynęły oferty Infra CD oraz KPMG. Również w Cargotorze doszło do zmian kadrowych, - po trzech latach odwołano Andrzeja Sokolewicza. Jego następcą został Marek Słomka, związany ze spółką od ośmiu lat, od 2017 roku dyrektor sprzedaży.