Recaro, globalna firma znana m.in. z produkcji foteli lotniczych i gamingowych, inwestuje w Growag – polskiego producenta foteli kolejowych. Dzięki temu po raz pierwszy w swojej 116-letniej historii Recaro będzie miało w ofercie fotele kolejowe.
Jak informuje Recaro, partnerstwo ma na celu utorowanie drogi dla nowych innowacji i poszerzenie zakresu wiedzy specjalistycznej Recaro. Oczekuje się, że rynek siedzeń wagonowych odnotuje znaczny wzrost w ciągu najbliższych 10 lat. Obie firmy koncentrują się na rozwiązaniach "mobilnych siedzeń" na wszystkich głównych rynkach.
„Dwucyfrowa liczba milionów euro”
Niemieckie przedsiębiorstwo nie podaje dokładnej kwoty transakcji, ale mówi o „dwucyfrowej liczbie milionów euro”. Tym samym Recaro, znane dotąd głównie z produkcji foteli lotniczych, a ostatnio również gamingowych, rozszerza swoją działalność o segment rynku, na którym dotąd nie była obecna.
– Jestem bardzo dumny z tego strategicznego kamienia milowego dla Recaro, jakim jest dalsze poszerzanie naszej wiedzy specjalistycznej. Jest to kontynuacja budowania DNA naszej firmy, jakim jest długoterminowy zrównoważony rozwój i inwestowanie w działalność o znaczącym wzroście na poziomie globalnym – podkreśla w rozmowie z Rynkiem Kolejowym dr Mark Hiller, prezes Recaro. Zaznacza przy tym, że inwestycja w Growag jest logiczną kontynuacją ekspansji biznesowej. – Gorąco witam Growag w rodzinie Recaro – dodaje.
Marka Growag zostajeCo istotne, Growag pozostanie niezależną spółką w ramach grupy, obok spółek Recaro Aircraft Seating i Recaro Gaming. – Marka Growag i obecny zarząd pozostanie w firmie, z Markiem Stainem jako prezesem i Janem Pollakiem jako dyrektorem finansowym – wyjaśnia Hiller, dodając, że Michał Nowicki z Recaro Aircraft Seating Polska dołączy do firmy jako oficer operacyjny.
Obie firmy widzą we współpracy dużą szansę na dynamicznie rozwijającym się rynku kolejowym. W ostatnich latach Unia Europejska postawiła na kolej i zamierza zastąpić
loty krótkodystansowe podróżami lądowym transportem zeroemisyjnym. – Mamy mocną pozycję na rynku globalnym, ale potrzebujemy większego potencjału produkcyjnego na rosnącym rynku kolejowym – wyjaśnia nam Hiller.
Growag gotowy do ekspansji
– Od samego początku poszukiwań potencjalnych inwestorów na rynku, Recaro było numerem jeden na naszej liście. Po intensywnym badaniu due diligence – określeniu dopasowania do firmy i wielu spotkaniach – to już finał. Jesteśmy gotowi do dalszego wzrostu i globalnej ekspansji – powiedział Marek Stein, prezes Growagu. – Jestem głęboko przekonany, że będziemy czerpać obopólne korzyści. Inwestycja Recaro w Growag to wielki krok w kierunku przyszłego sukcesu – dodaje. Jego zdaniem firmie łatwiej będzie dokonać ekspansji na rynki europejskie ze wsparciem tak dużego partnera jak Recaro. Współpraca obejmie też badania i rozwój.
Growag i Recaro
Założona w 1972 roku, polska firma Growag specjalizuje się w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości wyposażenia wnętrz pojazdów szynowych, głównie siedzeń do wagonów na krótkich i długich dystansach. Dostawca koncentruje się na lekkich i trwałych konstrukcjach, aby zmniejszyć wagę wagonów kolejowych i odniósł duży sukces w Polsce i na rynku wschodnioeuropejskim.
Grupa Recaro obejmuje niezależnie działające oddziały Recaro Aircraft Seating w Schwäbisch Hall i Recaro Gaming w Stuttgarcie, a także Recaro Holding z siedzibą w Stuttgarcie. W 2020 roku skonsolidowana sprzedaż Grupy wyniosła ponad 300 milionów euro. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 2,2 tys. pracowników w swoich lokalizacjach na całym świecie. Marka Recaro jest reprezentowana w segmencie foteli samochodowych przez licencjobiorcę Recaro Automotive, a w segmencie fotelików dziecięcych i wózków przez licencjobiorcę Recaro Kids.