Fot. Tcy77 - wikipedia (CC BY-SA 3.0)Wagon Z2 w składzie pociągu PKP Intercity
Epopeja związana z remontem 40 wagonów wyprodukowanych w połowie lat 90-tych nie może się zakończyć. Pierwszy przetarg, którego efektem miało być przywrócenie względnie nowoczesnych pojazdów do ruchu rozpisano jeszcze… jesienią 2019 roku!
„Wagony typu Z1A (pierwszej klasy) i Z1B (klasy drugiej) należą do serii budowanej w drugiej połowie lat 90. przez ABB lub przez FPS w kooperacji z ABB. Pomimo przeszło 20 lat, które minęły od ich produkcji, nadal uważane są za bardzo wygodne i ciche. Stąd wykorzystywane są przez PKP Intercity do zestawiania pociągów ekspresowych i międzynarodowych, choć widać już po nich zużycie” – pisaliśmy na początku 2020 roku, gdy pierwszy przetarg na przebudowę i remont wagonów nie przyniósł rezultatu. Później były jeszcze trzy próby wyłonienia wykonawcy. Ostatecznie PKP Intercity, po zamianach w specyfikacji, chciało przeprowadzić remont pojazdów bez wielkiej ingerencji w ich wyposażenie.
Czwarta próba naprawy wagonów podejmowana jest na razie bez sukcesu. Mimo, że w marcu 2023 poznaliśmy oferty, do dzisiaj nie doczekaliśmy się wyłonienia wykonawcy (do postępowania zgłosiła Pesa z Mińska Mazowieckiego, FPS H.Cegielski i konsorcjum Comprerum i Transtrain). Kwoty, których oczekują wykonawcy, są daleko wyższe od kosztorysu PKP Intercity. Czy wygodne „zetki”, które stoją odstawione na bocznicach PKP Intercity uda się wreszcie wyremontować? Czy podniesienie budżet w tym przetargu jest możliwe i dlaczego wybór oferty trwa w tym przypadku tak długo?
– Obecnie spółka jest na końcowym etapie badania i oceny ofert. Planowane jest ogłoszenie wyników postępowania w pierwszej połowie października – napisała Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP Intercity.
Jeśli wreszcie uda się wybrać wykonawcę prac do floty PKP Intercity, po wielu latach odstawienia, trafi wreszcie 8 wagonów Z1A, 26 wagonów Z1B i sześciu wagonów Z1B do przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Wagony te mogą kursować także za granicą.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.