Ponad rok temu pisaliśmy o niezwykłej kolekcji Bartosza Stępnia z Pruszkowa. Zbiera on bilety. Teraz jego kolekcja liczy już sobie 34 tysiące sztuk.
Pan Bartosz przysłał nam informację o swoich zbiorach, w skład których wchodzą także bilety kolejowe. "Teraz z WKD jest 8250 biletów, z PKP jest 4500; z tego mniej więcej: Przewozy Regionalne - 1500 sztuk, Koleje Mazowieckie - 1500, PKP Intercity - 500, przed podziałem na spółki - 600, Szybka Kolej Miejska w Trójmieście - 110. Z zagranicznych kolei: włoskie, słowackie, słoweńskie, czeskie, belgijskie, białoruskie, austriackie, australijskie, ukraińskie, niemieckie, francuskie, szwajcarskie, litewskie, rosyjskie, USA, angielskie, chorwackie, rumuńskie, koleje Niemieckiej Republiki Demokratycznej, które dają łącznie wynik koło setki sztuk. Zatem kolejowe bilety stanowią znaczną część kolekcji.
Najciekawsze bilety kolejowe to:
- z Rumunii z 1962 r.,
- z NRD 1972 r.,
- Książeczka kuponowa PKP z 1971 r.,
- Coś na wzór Szybkiej Kolei Miejskiej która miała powstać na Śląsku w GOP-ie z 1989 r.
- PKP bezpłatny dla pracownika na pociąg pospieszny z 1980 r.
- WKD pochodzący z lat 80.
Ponadto ok. 20 biletów kartonikowych "z dziurką", bilety Górnośląskich Kolei Wąskotorowych od 1995 roku do współczesnych, z wąskotorowych jeszcze ponadto ze Środy Wlkp., Żnina, Krośniewic, z parowozowni w Wolsztynie, z Parowozjady w Chabówce-Zarytem 2007." - pisze pan Bartosz.
Kolekcjoner stwierdza jednak, że jego zbiory nie spotykają się z należnym zainteresowaniem ze strony włodarzy: "Kolekcja jest pokaźna jeśli chodzi o ilość. W związku z Dniami Transportu Publicznego chciałem pokazać kolekcję biletów WKD w Izbie Tradycji EKD-WKD, lecz nie spotkałem się niestety z dużym zainteresowaniem sprawą. Może trochę to zainteresowało "spółkę" ale na zasadzie: przyjdź i rozstaw się i pilnuj. Niestety nie mam tyle pieniędzy, by np. zakupić antyramy do wywieszenia biletów z opisem. Biuro Marketingu miało się odezwać w tej sprawie, lecz niestety się nie odezwało do dziś. Moja dobra wola się skończyła.
Kolekcja biletów zaistniała w świecie tylko dzięki Teleexpresowi, w którym wyemitowano krótki materiał o kolekcji (Galeria Ludzi Pozytywnie Zakręconych), dwa reportaże radiowe - w Radiu BIS i w Trójce. Znalazł się też artykuł w Stołecznej "Gazecie Wyborczej". Również w Waszym serwisie był taki artykuł. "
Naszemu Czytelnikowi życzymy dalszego poszerzania swojej kolekcji. Wszystkich zainteresowanych wsparciem zachęcamy do skontaktowania się z panem Bartoszem Stępniem z Pruszkowa, pod adresem mailowym
barteks88@op.pl
* Fot. Bartosz Stępień.