Zobacz lokomotywę od dołu, wejdź do parowozowni, spotkaj legendy kolei, a do tego weź udział w paradzie lokomotyw – to wszystko, i wiele więcej, będzie możliwe już 14 i 15 września z okazji 170 urodzin Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Zapraszamy na stację Bytom Karb Wąskotorowy!
– 14 i 15 września będziemy celebrować sto siedemdziesiąte urodziny wąskotorówki – powstała ona w połowie XIX wieku, a sieć wąskich torów szybko połączyła niemal wszystkie zakłady przemysłowe na Górnym Śląsku. Dziś to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej tego typu na świecie – piszą jej opiekunowie, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Oprócz dostojnego wieku wyróżniają ją też nietypowe rozwiązania techniczne takie jak dwa zderzaki, a nie jak na wszystkich innych wąskotorówkach – jeden, czy nietypowy rozstaw szyn: 785 mm. Warto wspomnieć też Rudolfa Pringsheima – odważnego przedsiębiorcę, który w lot dostrzegł zalety kolei wąskotorowej i doprowadził ją do rozkwitu. Z okazji urodzin wąskotorówki jego duch przybędzie na stację i chętnie opowie o dawnych czasach.
Poza tym podróż koleją wąskotorową to niesamowite przeżycie, bo historyczne wagony, oprócz lokomotywy spalinowej, prowadzi prawdziwie magiczny parowóz – Ryś, zwany również przez niektórych Ryszardem. Dzięki niemu możemy przenieść się w najbardziej romantyczny czas na kolei – czyli wiek pary. To nie wszystko, bo trasa pomiędzy Bytomiem, Tarnowskimi Górami, a Miasteczkiem Śląskim prowadzi przez ciekawy i zróżnicowany krajobraz wschodniej części Górnego Śląska.
Dlaczego warto odwiedzić stację Bytom Karb Wąskotorowy 14 i 15 września? Bo na wszystkich tych którzy planują uczestniczyć w wydarzeniu czekają przewodnicy-entuzjaści kolei, którzy z zaangażowaniem opowiedzą o historii i tajnikach funkcjonowania wąskotorówki! Poza tym podczas wydarzenia będzie można przejechać się pociągami i drezyną, a do tego odbędą się także pokazy kolejowego ratownictwa technicznego. „Wisienką na torcie”, w sobotni wieczór, będzie Parada Lokomotyw – pierwsza w 170-letniej historii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Więcej szczegółów na stronie internetowej
Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej.