Setna rocznica formalnego rozpoczęcia w niepodległej Polsce badań z zakresu kolejnictwa zostanie uczczona konferencją naukową zorganizowaną przez Instytut Kolejnictwa. Partnerem medialnym wydarzenia jest Rynek Kolejowy.
7 kwietnia 1924 roku w Ministerstwie Kolei Żelaznych RP został formalnie powołany Referat Doświadczalny. Jego podstawowym zadaniem było prowadzenie długoterminowych i doraźnych badań kolejowych. Z okazji 100-lecia prowadzenia w Polsce kolejowych prac badawczych Instytut Kolejnictwa organizuje konferencję naukową.
– Podczas wydarzenia zostaną przedstawione zagadnienia wynikające ze stuletniej historii doświadczeń badawczych, będą omówione wybrane aktualne projekty badawcze oraz przedyskutowane przyszłe kierunki badań kolejowych – zapowiada organizator. Zrealizowane i trwające projekty, o jakich będzie mowa, to między innymi: standardy dla infrastruktury kolejowej opracowywane w latach 2002-2023 dla PKP PLK i CPK, badania instalacji przytorowych i pokładowych ETCS na sieci kolejowej i torze doświadczalnym, poligon FRMCS i kolejowej łączności 5G, badania dla potrzeb podnoszenia prędkości linii kolejowych do 200 oraz 250 km/h i wymagania dla taboru i infrastruktury kolejowej w zakresie zabezpieczeń przed cyberzagrożeniami.
Podczas wydarzenia pracownikom Instytutu Kolejnictwa zostaną też wręczone odznaczenia państwowe i resortowe. Ponadto Instytut wyda monografię upamiętniającą rozpoczęcie 100 lat temu badań kolejowych w Polsce.
Z kompletnym programem można zapoznać się tutaj.Konferencja odbędzie się 27 lutego 2025 roku w hotelu Sheraton Grand Warsaw (ul. Bolesława Prusa 2) w Warszawie. Udział jest odpłatny. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy konferencja2025@ikolej.pl.
W dniu poprzedzającym konferencję (26 lutego) w godzinach 10.00-14.00 zaplanowano prezentacje historii badań kolejowych w Polsce. Odbędą się one w Stacji Muzeum w dawnym budynku dworca Warszawa Główna (ul. Towarowa 3).