Lubelski Zakład Przewozów Regionalnych jako jedyna jednostka tego przewoźnika może się poszczycić wzrostem liczby przewiezionych pasażerów. W 2012 r. z usług samorządowej spółki w regionie skorzystało blisko 840 tys. więcej pasażerów niż w 2011 r. Największy wzrost odnotowano w ruchu przygranicznym.
– Lubelski Zakład Przewozów Regionalnych w roku 2012 przewiózł w połączeniach regionalnych 3 579 594 osób tj. ok. 838 860 osób więcej niż w roku 2011, co stanowi 30% wzrost liczby przewiezionych pasażerów – informuje „Rynek Kolejowy” Zofia Dziewulska, naczelnik Działu Sprzedaży LZPR. Zwiększenie przewozów nastąpiło w dużej mierze ze względu na uruchomienie nowych połączeń oraz rozszerzenie oferty przewozowej w relacjach istniejących – dodaje. W 2012 r. nastąpił wzrost pracy eksploatacyjnej o ponad 174 tys. pockm z 2786,3 tys. pockm w 2011 r. do 2960, 7 tys. pockm.
Jak wyjaśnia Zofia Dziewulska, liczba przewiezionych pasażerów wzrosła na większości obsługiwanych liniach kolejowych. Dotyczył on połączeń regionalnych i transgranicznych – na obsługiwanym przez zakład przejściu granicznym Terespol – Brześć z pociągów przewoźnika w roku ubiegłym skorzystało o 38% więcej podróżnych niż w 2011. W ruchu regionalnym największy wzrost nastąpił na „liniach spalinowych”, tj. na odcinku Bełżec – Rejowiec i Zawada – Zamość oraz Lublin – Stalowa Wola. Wzrost liczby przewiezionych pasażerów na liniach nr 69 i 72 związany był z uruchomieniem połączeń Lublin/Zamość – Jarosław/ Rzeszów, natomiast na trasie ze stolicy regionu w kierunku Podkarpacia z bezpośrednimi połączeniami Lublin – Rzeszów. Nie bez znaczenia było objęcie odcinków ofertą „Połączenie w dobrej cenie”. Odnotowano również wzrost liczby pasażerów na trasie Lublin – Chełm, co było efektem większej liczby pociągów obsługujących tą trasę. Natomiast mniej podróżnych skorzystało z pociągów na trasie Dęblin – Łuków – Biała Podlaska, gdzie zmniejszyła się liczba połączeń.
Obok zwiększenia liczby połączeń wpływ na wzrost przewozów miały również inne czynniki. - Dostosowanie oferty taryfowej do potrzeb lokalnych. Na terenie Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych zastosowano ofertę „Połączenie w dobrej cenie” dla 28 wybranych relacji. Ze względu na większą liczbę zmodernizowanego taboru nastąpiła poprawa warunków podróżowania. Prowadziliśmy także działania promocyjne poprzez udział w imprezach masowych o zasięgu lokalno-wojewódzkim, imprezach wystawienniczych, akcjach społecznych. Przygotowaliśmy różne wydawnictwa, bilbordy oraz współpracowaliśmy z mediami lokalnymi – wylicza naczelnik Działu Sprzedaży LZPR.
Przypomnijmy, że w 2012 r. Lubelski Zakład Przewozów Regionalnych na zamówienie Marszałka Województwa Lubelskiego w ruchu sezonowym reaktywował połączenia pasażerskie między Bełżcem a Horyńcem Zdrój (we współpracy z rzeszowskim odpowiednikiem) oraz Chełmem a Włodawą.