Nowy przystanek kolejowy Kraków Sanktuarium już służy pasażerom. To kolejny punkt na mapie miasta, który uzyskał dostęp do kolei pasażerskiej. Dzięki szybkiej realizacji inwestycji, pielgrzymi szybko i bezpiecznie dostają się do Centrum Jana Pawła II.
Jak informowaliśmy
tutaj, w niedzielę, tuż przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży, zakończył się pierwszy etap budowy nowego przystanku Kraków Sanktuarium, zlokalizowanego na linii kolejowej nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim. Inwestycja została zrealizowana przez krakowski magistrat i firmę Sanel Sna. Pierwszy etap objął budowę peronów przystankowych, kładki południowej wraz z dojściami pieszymi i parkingu dla niepełnosprawnych. W II etapie, który ma zostać zrealizowany do 30 września br. wykonana zostanie kładka północna z dojściami i odwodnieniem.
Przystanek położony jest na linii kolejowej, która pod koniec 2017 roku zostanie objęta systemem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanej przez Koleje Małopolskie. Już teraz funkcjonuje część II linii SKA z Sędziszowa przez Miechów do Krakowa Głównego. W dalszej perspektywie zostanie wydłużona do Skawiny lub przystanku Podbory Skawińskie. Wszystko dzięki budowanej właśnie łącznicy kolejowej pomiędzy przystankami Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Inwestycja umożliwi eliminację zmiany kierunku jazdy pociągów, które kursują z/przez Kraków Główny w kierunku Skawiny czy Zakopanego. Budowa łącznika pozwoli na skrócenie czasu przejazdu pociągów regionalnych i dalekobieżnych o około 10-20 minut.
Estetyka przystanku, wraz z małą architekturą, różnią się od przystanków kolejowych budowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe, znanych np. z trasy do lotniska czy Wieliczki. Mowa tutaj m.in. o kolorystyce i jakości wykorzystanych materiałów. Dominującym kolorem jest szary i jego odcienie. Co ciekawe, na peronie drugim został zachowany fragment starego wiaduktu. Koszt budowy przystanku, wraz z infrastrukturą, to ponad 28 mln zł, z czego ponad 23 mln zł to unijne dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej 4. Regionalna polityka energetyczna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.