Zapowiadany wspólny bilet w grupie PKP ma mieć na razie postać wspólnego blankietu, który dotyczyć będzie jedynie trzech przewoźników. Oferta ma ruszyć we wrześniu i obejmie bilety kupowane w kasach. W radiowej Jedynce Krzysztof Mamiński zdradził także, kiedy internauci zyskają te same funkcjonalności.
Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA był dzisiaj gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia. Jednym z tematów była rozmowa o biletach na kolej. Pytał o to redaktor Wojciech Dąbrowski. – Dziś przejazd koleją nie jest tak drogi, a realizacja programu 500+ umożliwia korzystanie coraz większej rzeszy naszych szanownych klientów z naszych usług – zapewniał Mamiński na antenie radia.
Obecnie rozpoczął się już wakacyjny szczyt przewozowy, który generuje znaczne zwiększenie liczby podróżnych. Tymczasem, jak przyznał prezes PKP SA, dopiero po wakacjach pojawić ma się wspólny bilet kolejowy, który obejmie trzy spółki – PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz PKP SKM Trójmiasto. W założeniach ma to być na razie wyłącznie możliwość kupienia jednego biletu na przejazdy kilkoma spółkami.
Niewątpliwie wprowadzenie takiej oferty przed wakacjami wpłynęłoby na zwiększenie komfortu podróży. Padło więc pytanie, czemu nie udało się opracować systemu szybciej. – Trudno było zgrać wszystkie prace w jednym czasie – tłumaczy Mamiński. Prezes PKP SA wyjaśnił jednak, że już w drugim miesiącu wakacji odbędą się testy systemu. – Będziemy robili wtedy technologiczną próbę, czy jesteśmy przygotowani technologicznie. Jednak nie wszystkie kasy będą wtedy objęte tym systemem. Dopiero we wrześniu będzie można kupić wspólny bilet za jedną transakcją na jednym blankiecie we wszystkich kasach na polskich dworcach – podkreślił Mamiński.
Ważną informacją była również deklaracja, że usługa wspólnego biletu będzie także niedługo dostępna również dla internautów. – Powiem to po raz pierwszy, w sieci internetowej, taką usługę będziemy mogli zaoferować do końca tego roku – zapewnił Mamiński. Ma to się wiązać z wdrożeniem nowego systemu o roboczej nazwie Bilkom2. Za jego wdrożenie odpowiada PKP Informatyka. O pracach nad nowym rozwiązaniem
mówił również Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.