– Moją ambicją jest podpisanie umowy wieloletniej z PKP PLK jeszcze przed wyborami – mówi minister Maria Wasiak. Jak zaznacza, umowa umożliwi ustabilizowanie stawek dostępu do infrastruktury.
Minister Maria Wasiak gości dziś w Katowicach, gdzie oglądała m.in. nowe biura PKP Cargo. Zapytaliśmy minister o kwestię stabilizacji stawek dostępu do infrastruktury, która jest kluczowa w kontekście konkurencji międzygałęziowej z transportem drogowym. – Drogę do stabilizacji cennika utoruje podpisanie umowy wieloletniej na utrzymanie infrastruktury – mówi minister Wasiak.
Przypomnijmy, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało dziesięcioletnią umowę na utrzymanie infrastruktury z PKP PLK. Jak poinformowała „Rynek Kolejowy" minister Maria Wasiak, trwają negocjacje dotyczące wysokości państwowego wsparcia z Ministerstwem Finansów. Przyznała, że MF było sceptyczne co do wysokości kosztów potrzebnych na utrzymanie. – To zupełnie naturalne, taka jest funkcja ministerstwa finansów. PKP PLK jest jednak przygotowana na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości – zapewniła minister, wskazując na zewnętrzne raporty przygotowane dla zarządcy infrastruktury przez firmę McKinsey.
Dotacja na przyszły rok zatwierdzona
Minister poinformowała, że na przyszły rok ministerstwo zatwierdziło już dotację w wysokości wynikającej z planowanej umowy (od 4,3 do 5 mld zł rocznie w porównaniu z obecnym poziomem 2,5 mld zł – przyp. RK), co jest dobrym prognostykiem. – Należy brać pod uwagę, że modernizacja infrastruktury ponosi za sobą wyższe koszty późniejszego utrzymania. Nie dotyczy to tylko transportu kolejowego, ale również dróg – podkreśliła.
W kwestii stawek dostępu, minister powiedziała, że powinny być one znane przewoźnikom z minium trzyletnim wyprzedzeniem. Będzie to jednak możliwe dopiero po podpisaniu wieloletniej umowy, gwarantującej PLK finansowanie. Jak dodała, obecny mechanizm wyliczania stawek jest zdaniem ministerstwa zgodny z wytycznymi unijnymi, więc ich wysokość nie powinna ulec zmianie.
Umowa jeszcze przed wyborami?
Kiedy zostanie podpisana umowa? Minister Wasiak zapewnia, że stanie się to jeszcze w tym roku. – Moją ambicją jest podpisanie umowy wieloletniej z PKP PLK jeszcze przed wyborami. Wtedy miałabym poczucie, że dopilnowałam tej sprawy. Nowy rząd, jaki nie będzie, będzie musiał wdrożyć się w ten temat, a ja się na tym znam – powiedziała Maria Wasiak. Jak dodała, druga pilna sprawa, jaką chciała zatwierdzić przed wyborami to dokapitalizowanie spółki Przewozy Regionalne, co już się udało.
Warto zauważyć, że przewoźnicy kolejowi zwracają uwagę, że projektowany program wsparcia remontów infrastruktury na najbliższe osiem lat nie obejmuje wskaźników jakości utrzymania. Rodzi to obawy, że PKP PLK nie zostanie zdopingowana do zapewnienia odpowiedniej jakości utrzymania. Zarządca infrastruktury zapewnia, że tak nie jest.
Udało nam się dotrzeć do założeń podziału linii na kategorie i podstawowych wymagań i parametrów. Znajdziesz je w portalu Monitor

Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
