W siedzibie ministerstwa podpisano dziś listy intencyjne, które dadzą Krajowemu Zasobowi Nieruchomości dostęp do bazy nieruchomości PKP SA i Poczty Polskiej, zaoferowanych do wykorzystania w programie Mieszkanie Plus.
Jak wyjaśnił minister Andrzej Adamczyk, listy formalnie otwierają drogę do realizacji zadań w ramach programu przez Krajowy Zasób Nieruchomości. – Dzisiaj uruchamiamy tę ścieżkę, która pozwala wykorzystać nieruchomości Skarbu Państwa i będące w zasobach spółek państwowych. Jak dodał, jeszcze dziś zacznie się podpisywanie umów z samorządami (najpierw z Łomżą).
Zdaniem Adamczyka, nieruchomości Poczty Polskiej i PKP SA posiadają ogromny potencjał. – Musimy pamiętać o najważniejszym celu programu – umożliwienie wynajmu mieszkań w trybie dojścia do własności osobom, których dziś nie stać na kredyt mieszkaniowy – podkreślił.
Bez przetargu, ale po cenach rynkowych
Powołany przez rząd Krajowy Zasób Nieruchomości ma pełnić funkcję „banku ziemi”, gromadząc nieruchomości państwowe i zarządzając nimi tak, by zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe. Dzięki podpisanym dziś porozumieniom, KZN kupi po cenach rynkowych działki i budynki, na których będą powstawać mieszkania i domy w ramach programu Mieszkanie Plus. Według zapewnień MIB, program ma być realizowany na zasadach rynkowych.
– Ustawa o KZN umożliwiła PKP wskazanie nieruchomości, które mogą być wykorzystane w programie. Dziś przekazujemy informację o działkach w 58 miastach. To są także obiekty wielohektarowe, na których mogą powstawać całe osiedla – powiedział prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Jak podkreślił, ustawa umożliwiła odejście od trybu przetargowego w zbywaniu nieruchomości, ale tylko na rzecz programu Mieszkanie Plus, i tylko po cenach rynkowych.
Krajowy Zasób Nieruchomości ma wykorzystać działki należące do PKP SA i Poczty Polskiej nie tylko pod zabudowę, ale też kupować budynki i przeprowadzić ich adaptację na cele mieszkaniowe.
Ile powstanie mieszkań? Na razie nie wiadomo
Jak poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, do programu Mieszkanie Plus PKP SA już wytypowały 130 nieruchomości, w tym 21 w szczególnie atrakcyjnych lokalizacjach. Już do końca tego roku PKP SA zapowiada przekazanie wykazu nieruchomości ze 148 miast liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, które mogą być przekazane pod budowę mieszkań.
Jak wyjaśnił Andrzej Adamczyk, nie ma konkretnej kwoty przeznaczonej na wykup nieruchomości od PKP SA i Poczty Polskiej. Wprost przeciwnie – KZN będzie operował tylko środkami, które sam wypracuje ze sprzedaży nieruchomości. – Proste byłoby przeznaczyć środki z budżetu, wyznaczyć liczbę mieszkań do zbudowania i przeciąć wstęgę. Tutaj jednak będzie to bardziej skomplikowane, trzeba będzie zbyć nieruchomość, znaleźć partnera itd. Dlatego nie mówimy, ile mieszkań powstanie rocznie – podkreślił.
Jak stwierdził Adamczyk, deficyt mieszkaniowy w Polsce szacowany jest 900 tysięcy mieszkań. Narodowy Program Mieszkaniowy ma pomóc rozwiązać go w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.