Zgodnie z zapowiedziami, rada nadzorcza spółki PKP Polskie Linie Kolejowe po raz trzeci w tym roku ogłosiła konkurs na prezesa spółki. Zostanie też wybranych dwóch członków zarządu, w tym jeden na nowe stanowisko.
Rada Nadzorcza PKP Polskich Linii Kolejowych w wyniku konkursu wyłoniła 3 marca
dwóch nowych członków zarządu. Dołączą do niego Ireneusz Merchel i Ewa Czerwińska.
Nie są to nowe osoby w strukturach PKP. Ireneusz Merchel z PKP a następnie PKP PLK jest związany przez całą karierę. Od 1998 jest dyrektorem Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie. Ewa Czerwińska pracowała w PKP od 1993 roku, potem w PKP PLK, gdzie doszła do stanowiska naczelnika wydziału. Potem była prezesem firmy Trans-bud-projekt.
Jednocześnie rada nadzorcza zdecydowała o przedłużeniu procedury wyboru prezesa i utworzeniu nowego stanowiska w zarządzie spółki: członka zarządu ds. jakości inwestycji i ryzyka operacyjnego. Zapowiedziano wszczęcie postępowania na te stanowiska, a także na członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych.
Trzeci konkurs na prezesaW dniu dzisiejszym zapowiedziane postępowanie zostało ogłoszone. Według ogłoszenia, kandydat na prezesa powinien mieć wykształcenie wyższe, co najmniej 10-letni staż pracy, w tym: 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym (w tym 3 lata w zarządzaniu podmiotami gospodarczymi). Członek zarządu ds. finansowo ekonomicznych ma mieć wykształcenie wyższe kierunkowe i 8-letni staż pracy, a członek zarządu ds. jakości inwestycji i ryzyka operacyjnego – doświadczenie w inwestycjach infrastrukturalnych i wiedzę z zakresu prawa dotyczącego unijnych programów pomocowych.
Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowano na koniec marca. Oceniana ma być m.in. wiedza w zakresie działalności PLK oraz o sektorze, znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem zespołami pracowników, zasad nadzoru właścicielskiego oraz funkcjonowania spółek handlowych, znajomość zasad wynagradzania w spółkach z udziałem Skarbu Państwa i ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Kandydaci na prezesa będą też odpytywani z zagadnień z dziedziny finansów, kształtowania strategii spółki, sprzedaży, analizy rynku i konkurencji, marketingu i promocji, public relations, prawa pracy, roli zarządu w relacji z przedstawicielami pracowników, zbiorowych stosunków pracy, polityki rekrutacyjnej, systemu ocen i motywacji pracowników, szkoleń i rozwoju pracowników itd.
Trzydziestu chętnych
Według nieoficjalnych informacji, do poprzedniego konkursu zgłosiło się przeszło 30 kandydatów na prezesa PKP PLK. Jak podawał "Dziennik Gazeta Prawna", wśród kandydatów byli: Grzegorz Muszyński, Antoni Jasiński, Zbigniew Szafrański, Krzysztof Celiński, Adam Młodawski, Marcin Mochocki i Patryk Wild. Żaden z zainteresowanych nie potwierdził tych informacji.