Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Szydłów – Gracze: Jaka przyszłość zapomnianej linii?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
21-01-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Szydłów – Gracze: Jaka przyszłość zapomnianej linii?
fot. Kasper FiszerDworzec kolejowy w Graczach
Czy jest szansa na wznowienie przewozów towarowych na linii nr 329? PKP PLK nie zamierzają likwidować tej leżącej w województwie opolskim trasy, która nie jest wykorzystywana od pięciu lat. Choć jej obecny stan techniczny jest zły, zarządca infrastruktury twierdzi, że w przyszłości trasa może być użytkowana do ponownej obsługi kopalni bazaltu w Graczach koleją.

Linia kolejowa nr 329 łącząca leżące w województwie opolskim miejscowości Szydłów i Gracze to fragment dawnego ciągu do Lipowej Śląskiej, który pozwalał na przejazd pomiędzy liniami Opole – Nysa i Nysa – Brzeg. W okresie powojennym linia nigdy nie została w pełni odtworzona po zniszczeniach dokonanych przez wycofujące się wojska niemieckie, które wysadziły most na Nysie Kłodzkiej. 15-kilometrowy odcinek, który istnieje fizycznie do dziś, od kilku lat nie jest wykorzystywany ani w ruchu pasażerskim, ani towarowym.

Czy urobek kopalni będzie jeszcze kiedyś transportowany koleją?

– Do roku 2013 sporadycznie odbywał się na tej linii dojazd do kopalni bazaltu w Graczach – powiedział nam Jacek Karniewski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Od tego czasu odcinek pozostaje niewykorzystywany i powoli niszczeje. Według naszych obserwacji jego aktualny stan – pomimo zachowania ciągłości torów – nie pozwala na wjazd jakiegokolwiek cięższego pojazdu.

– PKP Polskie Linie Kolejowe nie planują likwidacji linii nr 329 Szydłów – Gracze – stwierdza mimo to nasz rozmówca. Czy zatem istnieje jakakolwiek perspektywa jej wykorzystania? – Obecnie na tej trasie nie prowadzimy ruchu pociągów. Linia ta w przyszłości może jednak zostać wykorzystana ponownie jako dojazd do kopalni – stwierdza przedstawiciel zarządcy infrastruktury.

Linia miała duże znaczenie dla rozwoju kopalni Gracze

Wydobycie prowadzi Przedsiębiorstwo Surowców Skalnych Bazalt-Gracze sp. z o. o. Jej zakład jest jedną z najstarszych tego typu kopalni w Polsce z historią sięgającą XVI w. Jak deklaruje na swojej stronie internetowej producent, znaczący rozwój wydobycia pod koniec XIX w. związany był właśnie z budową połączenia kolejowego Szydłów – Gracze – Lipowa Śląska. Sprywatyzowane w procesie prywatyzacji pracowniczej PSSB-G ma własną bocznicę kolejową, ale obecnie transport urobku odbywa się wyłącznie drogami, zwłaszcza trasą Opole – Niemodlin – Grodków – Brzeg.

Ruch pasażerski na odcinku Szydłów – Gracze utrzymywany był do 31 stycznia 1996 r. Ostatni rozkład jazdy wprowadzony w 1995 r. zakładał kursowanie dwóch par pociągów, w tym jednej codziennej i jednej realizowanej wyłącznie w dni robocze. Jeden z kursów (tylko w jedną stronę) realizowany był w bezpośredniej relacji Gracze – Szydłów – Opole Główne, w przypadku dwóch kolejnych istniała możliwość przesiadki na pociąg jadący tam z Nysy (lub z pociągu Opole Główne – Nysa). Przejechanie całego 15-kilometrowego odcinka zabierało nieco ponad trzydzieści minut. Ruch utrzymywany był na stosunkowo niewielkim poziomie przez cały okres powojenny.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5