PKP Polskie Linie Kolejowe ufundują stypendia najlepszym studentom studiów stacjonarnych II stopnia Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. To kolejne z działań zarządcy infrastruktury, wspierające edukację przyszłych kolejarzy.
PKP Polskie Linie Kolejowe, przedstawiciele branży kolejowej i Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej podpisały 21 maja 2018 r. porozumienie o współpracy. Zgodnie z umową najlepsi studenci studiów stacjonarnych II stopnia Wydziału Inżynierii Lądowej będą otrzymywali wsparcie finansowe przez dwa ostatnie semestry studiów. PKP Polskie Linie Kolejowe ufundują stypendia, w wysokości 1200 zł, dziesięciu najlepszym studentom kierunku budownictwo, specjalność drogi kolejowe, konstrukcje budowlane i inżynierskie, technologia i organizacja budownictwa, mosty i budowle podziemne. Będą oni mogli także odbyć staż i praktykę w PLK, a po zakończeniu studiów wyższych zyskają możliwości zdobycia zatrudnienia.
– Podjęcie inicjatywy, zaangażowanie uczelni oraz firm z branży kolejowej przełoży się na jakość inwestycji, rozwój dróg i kolejnictwa w Polsce. Wsparcie programu stypendialnego otwiera nowe możliwości edukacji zgodnie z potrzebami rynku. Edukacja jest podstawą budowy kapitału polskich inżynierów a to stanowi o przyszłości. Realizujemy obecnie olbrzymi program inwestycyjny za 66 mld zł w ramach Krajowego Programu Kolejowego, co wiąże się z dużymi potrzebami specjalistycznych kadr – mówi Łukasz Smółka, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury.
Studenci kształceni będą nie tylko przez dydaktyków PK, ale również przez specjalistów-praktyków z firm, z którymi podpisano umowę, w tym z PKP Polskich Linii Kolejowych SA, zgodnie z przygotowanym wspólnie programem kształcenia. W ramach kół naukowych i w pracach magisterskich będą rozwiązywać rzeczywiste problemy badawczo-techniczne wskazane przez branżę kolejową. Dodatkowo w ramach porozumienia studenci wspólnie z PLK będą uczestniczyć w projektach badawczych.
– Cieszę się, że Ministerstwo Infrastruktury oraz PLK popierają inicjatywę Politechniki Krakowskiej – to ważne przedsięwzięcie dla branży kolejowej, zwłaszcza w sytuacji tak wielu realizowanych inwestycji zarządcy infrastruktury kolejowej w Krakowie i Polsce – powiedział prof. Andrzej Szarata, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK.
Podpisane porozumienie pomiędzy uczelnią a przedstawicielami branży kolejowej jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na pracowników kolei. Taka forma współpracy nie tylko wspiera edukację i rozwój przyszłych kolejarzy, ale też i pozwala na podjęcie pracy przez wyspecjalizowane kadry inżynierskie i techniczne, odpowiadające potrzebom rynku kolejowego.
– Ściśle współpracujemy ze szkołami i uczelniami, bo zależy nam na dobrze przygotowanych do zawodu pracownikach. Polska kolej się zmienia i rozwija, stąd wykwalifikowana kadra jest niezbędna przy tak dużej skali realizowanych inwestycji kolejowych – podkreśla Radosław Celiński, członek Zarządu, Dyrektor ds. finansowych i ekonomicznych PKP Polskich Linii Kolejowych SA.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.