Wsparcie finansowe, organizacja praktyk, doposażanie pracowni dydaktycznych – PKP Polskie Linie Kolejowe inwestują w edukację przyszłych kolejarzy. Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z 35 szkołami. Tylko w ubiegłym roku PLK wypłaciły uczniom kierunków kolejowych stypendia w wysokości ponad 1 mln zł.
Zarządca infrastruktury aktywnie współpracuje z 35 szkołami w zakresie kształcenia na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik dróg i mostów kolejowych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego. Szkoły rozlokowane są w całej Polsce, m.in. w Łodzi, Olsztynie, Siedlcach, Warszawie.
Stypendia dla najlepszych
W czerwcu 2010 r. spółka wprowadziła program stypendialny dla najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z którymi współpracuje zarządca infrastruktury. PLK wypłacają stypendia i zapewniają uczniom możliwość odbycia praktyk zawodowych. Co semestr około 300 uczniów od 2. klasy wzwyż otrzymuje stypendia finansowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Dodatkowo na koniec roku szkolnego stypendyści o średniej na poziomie 4.0 otrzymują jednorazowy bonus finansowy. W 2016 roku PLK wypłaciły uczniom ze szkół, z którymi współpracują stypendia w wysokości ponad 1 mln zł.
Spółka na bieżąco prowadzi również rozmowy ze szkołami, które są zainteresowane utworzeniem klas o profilu kolejowym. Chodzi o dostosowanie kierunków i efektów kształcenia do wymogów kolejowego rynku pracy i PKP Polskich Linii Kolejowych jako przyszłego pracodawcy.
Pomoce dydaktyczne
Zarządca infrastruktury wspiera również szkoły sprzętem dydaktycznym. W ubiegłym roku PLK przekazały na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych m.in. pulpit dyżurnego ruchu wraz z wyposażeniem oraz 25 komputerów, które trafiły do uczniów kolejowych kierunków w Siedlcach i Dęblinie. Podobnie, pozyskane po modernizacji urządzenia sterowania ruchem kolejowym, zasiliły szkolne pracownie w Tłuszczu i Małaszewiczach. Urządzenia posłużą w praktycznej nauce zawodu.
Przekazywanie wiedzy i doświadczenia
PLK na bieżąco uzupełniają tzw. lukę pokoleniową m.in. na stanowiskach z zespołu inżynierii ruchu: dyżurny ruchu, nastawniczy. W tym celu spółka zatrudnia pracowników przygotowujących się do zawodu na tzw. „zakładkę”. Pracownicy posiadający bądź nabywający uprawnienia emerytalne przekazują wiedzę i doświadczenie koleżankom i kolegom zaczynającym pracę w branży.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.