Partnerzy serwisu:
Pasażer

Przygotowania kolei do ŚDM na finiszu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-06-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Na kolei rozpoczęło się ostatnie odliczanie do wielkiej operacji logistycznej jaką jest przewiezienie kilkuset tysięcy pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak zapewnił prezes PKP, przygotowania są już prawie ukończone.

– Jesteśmy w 95% gotowi do realizacji zadania jakim jest zapewnienie przewozów podczas Światowych Dni Młodzieży. Pozostałe 5% to miejsce na pociągi dodatkowe zabezpieczone w rozkładach jazdy. Obsługa pociągów na ŚDM to przedsięwzięcie na wielką skalę. Jesteśmy na to przygotowani dzięki dobrej współpracy spółek z Grupy PKP z przewoźnikami samorządowymi, które aktywnie włączają się w organizację – powiedział Mirosław Pawłowski, prezes PKP SA.

200 pociągów specjalnych

Podczas ŚDM uruchomionych ma zostać ponad 200 pociągów specjalnych różnych przewoźników, w których zapewnione będzie ponad 580 tys. miejsc dla pasażerów. Zmieniony rozkład jazdy uwzględniający te pociągi będzie obowiązywać od 20 lipca. Kolej jest przygotowana na to przedsięwzięcie dzięki poczynionym w ostatnich latach inwestycjom.

– Udało się podnieść prędkości pociągów. Mamy bardzo dobry park taborowy w tym nowoczesne składy Pendolino, Flirty3 i Darty, a także zmodernizowane wagony. Kolej wykonała oczekiwane zadania. Trzeba pamiętać, że Światowe Dni Młodzieży to nie jest pierwsze tak duże wydarzenie obsługiwane przez PKP. 4 lata temu podczas Euro 2012 zdobyliśmy cenne doświadczenia, które procentują teraz. Jesteśmy krok do przodu w zakresie przygotowania trasy i przygotowania logistycznego. Podstawowym aspektem, na którym teraz się skupiamy jest zapewnienie bezpieczeństwa. Wszystkie nasze służby, łącznie ze służbami państwowymi, współpracują w zakresie zapewnienia spokojnego przepływu pasażerów – dodał prezes PKP.

Poprawia przepustowości

W zakresie infrastruktury działania PLK skupiały się na poprawie przepustowości wybranych linii oraz na poprawie bezpieczeństwa. Zarządca infrastruktury opracował specjalne zasady ruchu kolejowego oraz wzmocnił swoje zaplecze techniczne w dodatkowy sprzęt do usuwania awarii.

– Przygotowania do ŚDM rozpoczęły się w lipcu 2015. Realizujemy 80 zadań, m.in. dostosowanie infrastruktury do przyjęcia większej ilości pociągów, poprawę peronów, przejść i kładek jeśli chodzi o wizualizację i dostępność dla pasażerów. SOK współpracuje ze wszystkimi służbami zapewniającymi bezpieczeństwo. Podczas wydarzenia będą wspólne patrole z policją i żandarmerią, Uruchomiona będzie duża liczba jednostek technicznych i zabezpieczenia infrastruktury. Jest to konieczne w przypadku gdyby doszło do awarii. W takim wypadku będziemy transportować pociągi lokomotywami osłonowymi, które udostępni PKP Cargo – zapewnił Andrzej Pawłowski prezes Polski Linii Kolejowych.

Wyzwanie organizacyjne

Dla PLK Światowe Dni Młodzieży to duże wyzwanie organizacyjne. Spółka wzmocni dyspozytury ruchu i uruchomi całodobowe zespoły zarządzania.

– Rozmawialiśmy z większością diecezji i ustaliliśmy, jakie grupy jadą w jakim kierunku. Każdy z pielgrzymów będzie mieć opaskę z numerem pociągu i godziny odjazdu, co pozwoli łatwo zidentyfikować pasażerów i skierować ich do pociągu. To ważne zwłaszcza na stacji Kraków Główny po zakończeniu mszy. Na dworcu będą specjalne „śluzy”, gdzie będą liczeni podróżni. Zapowiedzi na większości dworców będą również w języku angielskim. Będą też informatorzy mobilni – poinformował prezes PLK.

1 lipca ogłoszony zostanie specjalny rozkład jazdy na ponad 300 pociągów specjalnych. Z tego do Krakowa pojedzie ponad 100 i tyle samo pojedzie w kierunkach od Krakowa. Oprócz tego będą kursowały dodatkowe pociągi w aglomeracji krakowskiej. Jak poinformowano na konferencji prasowej, największe znaczenie dla przewozów dodatkowych pociągów będzie mieć Centralna Magistrala Kolejowa, a także linie do Krakowa z Częstochowy i Katowic. Z Katowic dodatkowe pociągi trasowane będą jednak nie magistralą E30, na której jest ograniczony ruch, ale linia przez Oświęcim i Zator. Oprócz pociągów dodatkowych zaplanowano wzmocnienie pociągów sieciowych o dodatkowe wagony sieciowe.

– Nasza spółka przygotowuje się w każdym obszarze do Światowych Dni Młodzieży. Przygotowujemy tabor, informację pasażerską, obsługę klienta i ekipy odpowiedzialne za bezpieczeństwo. PKP Intercity uruchomi 46 pociągów specjalnych i 51 pociągów rejsowych, w których zabezpieczyliśmy miejsca. Zatrudnimy informatorów mobilnych, uruchomimy więcej kas, i planujemy zwiększone relacje 20 pociągów np. z Katowic do Krakowa – zapewnił Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5