Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Podlaskie na dobrych torach

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
22-01-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Podlaskie na dobrych torach
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.plzdjęcie ilustracyjne
Krajowy Program Kolejowy to największe inwestycje w województwie podlaskim od kilkudziesięciu lat. Pasażerowie nie tylko pojadą szybciej z Białegostoku do Warszawy, Ełku czy Siedlec, ale skorzystają także z komfortowych stacji i przystanków. Inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększą także sprawność przewozów towarowych.

W ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego (KPK) o wartości ponad 66 mld zł do 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe planują objąć pracami 9000 km torów, a 8,5 tys. km torów zostanie dostosowanych do wyższych prędkości. Ośrodki o znaczeniu wojewódzkim zostaną połączone liniami o średniej prędkości 100 km/h. Skróci się czas przejazdu pociągiem, a podróżni na kilkudziesięciu nowo wybudowanych i zmodernizowanych przystankach będą mieli zapewniony lepszy, komfortowy dostęp do kolei. Na torach będzie jeszcze bezpieczniej. Podczas prowadzenia inwestycji pociągi pasażerskie będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Możliwy będzie również transport towarów. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnią przepustowość linii, tzn. - możliwość przejazdu pociągów obok prowadzonych robót lub innymi, wcześniej przygotowanymi trasami. Realizację KPK zapewniają środki z programów UE i budżetu państwa.

Przedsięwzięcia umożliwią szybkie podróże m.in. na Lubelszczyznę, Mazowsze, Warmię i Mazury. Wchodzą one m.in. w skład tzw. Magistrali Wschodniej – koncepcji zakładającej modernizację istniejących linii kolejowych, które połączą koleją miasta wojewódzkie Polski Wschodniej, tj. Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów i Kielce.

Warszawa – Białystok poniżej 2h

Białystok zyska sprawne połączenie ze stolicą. Po zakończeniu wszystkich prac podróż pomiędzy stolicami województw mazowieckiego i podlaskiego zajmie poniżej 2 h. Wzrośnie także przepustowość linii, co umożliwi uruchomienie większej liczby pociągów.

W przyszłym roku ruszy modernizacja na odcinku Czyżew – Białystok. Dla mieszkańców województwa i podróżujących koleją w regionie przyniesie to wyższy komfort obsługi na stacjach i przystankach oraz lepszy dostęp do kolei - m.in. planowana jest budowa nowego przystanku w Białystoku. Zmodernizowana kolej stanie się także bardziej dostępna dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Znaczące skrócenie czasu przejazdu pomiędzy stolicami Podlasia i Mazowsza będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę regionów. Poprawią się także warunki do przewozu towarów. Modernizowana trasa stanowi bowiem odcinek ważnej trasy Rail Baltica – łączącej Warszawę przez Kowno, Rygę, Tallin z Helsinkami.

– Realizacja Krajowego Programu Kolejowego zapewni lepsze podróże między miastami i regionami Polski. Skrócą się czasy przejazdów, a nowe możliwości kolei zapewnią równomierny rozwój wszystkich województw. Po prostu Łączymy Polskę – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Kolej wraca do Łomży

Dzięki projektom zawartym w KPK Białystok zyska także połączenie z Łomżą. Zaplanowana została rewitalizacja odcinków Łapy – Śniadowo oraz Śniadowo – Łomża. Wyremontowane tory stworzą warunki do uruchomienia regularnych połączeń pasażerskich na trasie dotychczas sporadycznie wykorzystywanej. Obie inwestycje są ważne dla mieszkańców Łomży i okolic, ponieważ ułatwią komunikację w regionie, dojazdy do szkół i pracy.

Szybciej na Mazury

W północnej części województwa zmodernizowany zostanie kolejny odcinek Rail Balica – trasa Białystok – Ełk. To inwestycja ważna m.in. dla turystów, gdyż gwarantuje szybki i sprawny dojazd na Mazury. Dzięki budowie drugiego toru na odcinku Białystok – Ełk zwiększy się przepustowość linii. Otworzy to nowe możliwości dla przewozów regionalnych i międzyregionalnych, dzięki czemu wzrośnie liczba połączeń. Czas przejazdu z Białegostoku do Ełku skróci się do około 50 minut. Zwiększy się komfort obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Poziom bezpieczeństwa podniesie przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych.

Przez Czeremchę sprawnie do Siedlec

Niezwykle istotne dla mieszkańców będą efekty prac w południowej części województwa. Mieszkańcy regionu szybciej i sprawniej pojadą z Białegostoku przez Siedlce w kierunku Lublina, m.in. dzięki inwestycjom od Białegostoku do Czeremchy i dalej w kierunku Siemiatycz. Podróże koleją będą możliwe na nieczynnej obecnie trasie Lewki – Hajnówka. Czas przejazdu między tymi stacjami wyniesie około 24 min. Pociąg zapewni sprawny i co ważny ekologiczny dojazd w niezwykle atrakcyjny dla turystów rejon Białowieży. Z Podlasia szybciej dojedziemy na Mazowsze i dalej na południe kraju.

– Taka duża liczba inwestycji kolejowych na Podlasiu pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i atrakcyjność naszego regionu, co przyciągnie nowych inwestorów i turystów. Inwestycje wpłyną również na polepszenie transgranicznego ruchu pociągów w komunikacji pomiędzy Polską aa wschodnimi sąsiadami – podkreśla Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Zyska gospodarka Podlasia

Poprawa jakości połączeń, zwiększenie bezpieczeństwa i przede wszystkim skrócenie czasu przejazdu pomiędzy najważniejszym ośrodkami województwa pozytywnie wpłynie na atrakcyjność inwestycyjną regionu. Dodatkowo prowadzone w ramach korytarza Rail Baltica prace zapewnią połączenie Polski z Litwą, Łotwą i Estonią. Projekty KPK pozytywnie wpłyną na wymianę gospodarczą i życie mieszkańców.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest umowa na projekt linii do Bełchatowa z Kolej Plus

Pasażer

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

Infrastruktura

Trzy dodatkowe tory na stacji Małaszewicze gotowe

inf. pras PKP PLK 25 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5