Partnerzy serwisu:
Pasażer

Podkarpacie: ŁKA wzorem dla rzeszowskiej kolei aglomeracyjnej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-06-2017

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Podkarpacie: ŁKA wzorem dla rzeszowskiej kolei aglomeracyjnej
fot. Przewozy Regionalne
Chęć odkorkowania dróg, szczególnie w stolicy regionu, a z drugiej strony – poprawy komfortu podróżowania koleją po regionie – to główne motywy decyzji o utworzeniu Podkarpackiej (alternatywnie: Rzeszowskiej lub Podmiejskiej) Kolei Aglomeracyjnej. Władze województwa podkarpackiego zamierzają korzystać z doświadczeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, której trzyletnią działalność uważają za przykład dobrego funkcjonowania przewoźnika samorządowego. W projekcie biorą udział także gminy położone wzdłuż linii zbiegających się w rzeszowskim węźle.

Prace nad budową systemu PKA prowadzą wspólnie samorządy wojewódzki i miejski. Głównym zadaniem kolei będzie łączenie z Rzeszowem miejscowości podmiejskich, których mieszkańcy mają otrzymać atrakcyjną alternatywę dla transportu samochodowego. – Do Rzeszowa dojeżdża każdego dnia prawie tyle samo ludzi, ilu mieszkańców liczy miasto. Wraz z nimi do miasta wjeżdża dziennie około 120 tysięcy samochodów. Efekty to zatłoczenie ulic i skażenie środowiska – opisuje obecną sytuację dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Zbigniew Kozak.

Wiele działań, jeden cel

Główne miejscowości, które miałaby skomunikować kolej aglomeracyjna, to Kolbuszowa, Dębica, Przeworsk i Strzyżów. – Ich odległość od stolicy regionu jest relatywnie duża, ale właśnie takie relacje gwarantują duże potoki pasażerskie – tłumaczy Kozak. Przewiduje się także budowę nowej linii do podrzeszowskiego portu lotniczego w Jasionce. Oferta ma być stworzona z myślą o wszystkich najważniejszych kategoriach pasażerów podróżujących po regionie: uczniach, studentach, dojeżdżających do pracy oraz załatwiających sprawy w stolicy województwa.

Planowana data uruchomienia kolei to rok 2020. – Będziemy opierać się na doświadczeniach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – zapowiada Kozak. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, na budowę nowego systemu będzie składało się wiele komplementarnych działań. Powstanie 14 nowych przystanków, a zmodernizowanych ma zostać 34 (każdy przystanek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych). Poprawie stanu infrastruktury będzie towarzyszył zakup nowego taboru, dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych oraz wyposażonego w udogodnienia ważne dla komfortu podróżnych, w tym w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Ważną częścią planu będzie też zapewnienie wspólnej oferty z komunikacją miejską w Rzeszowie i mniejszych ośrodkach na trasie poprzez harmonizację rozkładów jazdy oraz stworzenie wspólnego biletu. – Taki system, przyjazny dla pasażera, może wpłynąć na zmniejszenie korków – uważa dyrektor z UMWP.

Cykliczny rozkład i wygodne wnętrze ważne dla pasażerów

Urząd Marszałkowski przeprowadził już wstępne badania ankietowe dotyczące potrzeb pasażerów. Za najważniejsze kryterium atrakcyjności ankietowani uznali czas przejazdu i cykliczny rozkład jazdy z interwałem 30 minut lub mniejszym w godzinach szczytu. Poza nimi częstotliwość mogłaby spaść do 60 minut. Zapewni to dodatkowy komfort pasażerowi, który nie będzie musiał szukać w rozkładzie dokładnej godziny odjazdu pociągu. Na drugim miejscu wymieniano komfort, rozumiany między innymi jako… możliwość swobodnego wyprostowania nóg (rzadko występującą w busach), na trzecim – nieodpłatny przewóz większego bagażu (w ŁKA, na której chcą wzorować się twórcy PKA, bezpłatny jest nawet przewóz roweru). Duże znaczenie szczególnie dla młodszych pasażerów ma też sieć bezpłatnego Wi-Fi w pociągu.

Plan transportowy zakłada uregulowanie przewozów busowych w taki sposób, by nie dublowały połączeń kolejowych, a w miarę możliwości przebiegały prostopadłe do linii kolejowej, dowożąc do stacji i przystanków. – Gminy ościenne chętnie przystąpiły do projektu. Zobowiązaliśmy je do stworzenia infrastruktury przy przystankach kolejowych na ich terenie – mówi dyrektor. Cel to poprawa dostępności przystanków, czasami możliwa poprzez położenie zwykłego chodnika, innym razem konieczna okazuje się np. budowa drogi lub parkingu. Środki na ten cel pochodzą z utworzonego w ubiegłym roku Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego, opartego na wzajemnym wspieraniu się przez samorządy lokalne. W większych miejscowościach, w tym w Rzeszowie, będą powstawały zintegrowane centra przesiadkowe.

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Rozpoczęła się budowa hali utrzymaniowej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Infrastruktura

Rozpoczęła się budowa hali utrzymaniowej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Michał Szymajda 03 października 2022

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna zamieniła się w Autobusową

Infrastruktura

Ruszyła Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Prawo i polityka

Ruszyła Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

inf. pras oprac. JM, ms 04 stycznia 2021

Zobacz również:

Rozpoczęła się budowa hali utrzymaniowej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Infrastruktura

Rozpoczęła się budowa hali utrzymaniowej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Michał Szymajda 03 października 2022

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna zamieniła się w Autobusową

Infrastruktura

Ruszyła Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Prawo i polityka

Ruszyła Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

inf. pras oprac. JM, ms 04 stycznia 2021

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5