Fot. Koleje DolnośląskieKoncert zespołu Zielone Żabki w Pociągu do Kultury
Europejska Stolica Kultury 2016, jaką jest Wrocław, uruchomiła 30 kwietnia Pociąg do Kultury na trasie do Berlina. Ze względu na ogromne zainteresowanie oferta została przedłużona do 8 stycznia 2017 roku.
– W tym roku z połączenia skorzystało już 20000 podróżnych. Jest to wystarczający powód, aby ofertę połączenia Berlin – Cottbus – Wrocław przedłużyć do 8 stycznia 2017 r. – mówi Konrad Antkowiak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. W dalszym ciągu będzie obejmowała ona program kulturalny finansowany przez landy Berlin i Brandenburgię – m.in. odczyty i koncerty czy mobilna biblioteka. Deutsche Bahn organizuje Pociąg do Kultury wspólnie z dolnośląską spółką kolejową Koleje Dolnośląskie.
Pociąg do Kultury kursuje między Berlinem, Cottbus i Wrocławiem. Cena pojedynczego biletu wynosi 19 euro (38 euro za przejazd w obie strony). Odjeżdża w każdą sobotę i niedzielę rano o godz. 8:31 ze stacji Berlin-Lichtenberg, docierając do Wrocławia o godzinie 13:00. Powrotne połączenia odchodzą z Wrocławia w sobotnie wieczory i niedzielne popołudnia.
30 kwietnia br. z dworca Berlin-Ostkreuz wyruszył pierwszy Pociąg do Kultury. Nawiązuje on do tradycji „Latającego Ślązaka” z lat 30. XX wieku. Ponadgraniczne, atrakcyjne i niezawodne połączenia kolejowe są dla rozwoju wspólnej Europy nieodzowne. Federalny Plan Transportowy jak dotąd nie uwzględnia odpowiednio tego ważnego połączenia dalekobieżnego.
„Ciche” noce klubowe w pociągu
W sobotę 26 listopada oraz 17 grudnia odbędą się w Pociągu do Kultury z Wrocławia do Berlina Noce Klubowe z muzyką graną na żywo przez DJ’a. Każdy pasażer – niezależnie od przedziału, w którym się znajduje – może uczestniczyć w Nocy Klubowej dzięki dostępnym słuchawkom i odpowiedniej dekoracji, takiej jak kula dyskotekowa i specjalne oświetlenie. Po przyjeździe tuż przed północą na stację Berlin-Ostkreuz, podróżni mogą poznać życie nocne Berlina w wybranych klubach, należących do najpopularniejszych w mieście.
– Wrocław, to jest gospodarcza siła i centrum turystyki. To samo o Berlinie mówią wrocławianie. Potrzebujemy przyjaznej środowisku alternatywy dla ruchu samochodowego pomiędzy naszymi miastami. Pociąg do Kultury pokazał, jakie znaczenie może mieć dobrze rozbudowane połączenie z ofertą kolejową najwyższej jakości. Po zlikwidowaniu połączenia EC Wawel potrzebujemy więcej takich. Zwracam się tu przede wszystkim do federalnego ministra transportu – powiedział senator Berlina ds. transportu Andreas Geisel.
"KulturZug" na stałe?
Prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski zapowiada z kolei starania o to by „KulturZug” stał się stałą ofertą. – Od początku zależało nam, żeby połączenie dwóch stolic kulturalnych Europy miało charakter szczególny. Chcemy by było nie tylko połączeniem transgranicznych z punktu A do punktu B, ale i łączyło tradycje i dorobek obu narodów. To połączenie nowatorskie, a jego sukces frekwencyjny pokazuje potrzebę tego typu działań. Będziemy robić wszystko, aby to połączenie przedłużyć na okres 2-3 lat jako dwukierunkowe, będące atrakcyjnym również dla wrocławian. Pociąg do Kultury cieszy się niesamowitą popularnością – latem zamiast planowanego jednego składu kursowały trzy pełne pociągi, a i tak musieliśmy dostawiać autobusy – ocenia.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.