Czy warta 1,76 mld zł budowa dworca Łódź Fabryczna otrzyma miliard dofinansowania z funduszy europejskich, czy zostanie w całości sfinansowana ze środków krajowych? W obu przypadkach polska kolej niczego nie straci – twierdzi w imieniu zarządcy infrastruktury Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP PLK.
Roman Czubiński, Rynek Kolejowy: Czy złożenie przez PKP PLK wniosku o dofinansowanie budowy dworca Łódź Fabryczna z funduszy europejskich jest pewne?
Maciej Dutkiewicz, PKP PLK: – Nie rezygnujemy z możliwości finansowania budowy podziemnego dworca Łódź Fabryczna z funduszy POIiŚ. Obecnie inwestycja ma zapewnione stabilne finansowanie krajowe.
– Czy zapisanie w rządowym planie inwestycyjnym budowy dworca jako przewidzianej do finansowania wyłącznie ze środków krajowych wynika jedynie z ostrożności (wariant rezerwowy), czy jest docelowym rozwiązaniem?
– Wynika to z potrzeby bieżącego finansowania inwestycji w Łodzi. Podkreślić należy jeszcze raz, że nie rezygnujemy z możliwości sfinansowania budowy dworca Łódź Fabryczna z funduszy UE. Projekt nadal figuruje na liście projektów podstawowych POIiŚ, zaktualizowanej w listopadzie 2013 r.
– Kto i kiedy podjął tę decyzję?
– Zakładamy, że obecny mechanizm finansowania budowy dworca nie jest ostateczny i może ulec zmianie
– Można spotkać się z wieloma teoriami na temat przyczyn takiego rozwiązania. Wśród możliwych przesłanek wymienia się niepewność co do terminu oddania dworca do użytku, chęć sprzedania położonych w sąsiedztwie dworca działek w Nowym Centrum Łodzi z pominięciem pięcioletniej karencji, obawę przed zakwestionowaniem przez organy unijne analiz potoków pasażerskich...
– Decyzja była podyktowana potrzebą bieżącego finansowania inwestycji w Łodzi. Nie rezygnujemy z możliwości sfinansowania budowy dworca Łódź Fabryczna z funduszy UE, w związku z tym ponownie zostały przeliczone potoki pasażerskie celem złożenia wniosku o dofinansowanie.
– Czy, jeśli dworzec zostanie sfinansowany wyłącznie ze środków krajowych, pula przeznaczonych dla Polski funduszy unijnych zostanie uszczuplona? Jeśli nie, na jakie inne projekty zostaną rozdysponowane środki "zaoszczędzone" na dworcu?
– Planujemy wykorzystać wszystkie fundusze unijne na inwestycje kolejowe. Pula środków na inwestycje w ogólnym rozrachunku nie zmienia się, możliwe są tylko wewnętrzne przesunięcia oraz zmiana wysokości dofinansowania wyróżnionych projektów.
– W Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.) wśród inwestycji kolejowych umieszczono budowę łódzkiego tunelu średnicowego, przewidzianą do dofinansowania z Funduszu Spójności. Czy ewentualna zmiana sposobu finansowania budowy dworca może zmniejszyć szanse na uzyskanie dofinansowania dla tunelu?
– Inwestycje planowane na przyszłą perspektywę finansową UE są logicznym uzupełnieniem tych, które prowadzimy obecnie. Sposób finansowania budowy dworca Łódź Fabryczna nie ma jednak wpływu na kolejne przedsięwzięcia planowane z perspektywy 2014 – 2020.