NUMER 03/2018
NUMER 03/2018
JUŻ W SPRZEDAŻY
Temat numeru:
Taki był rok 2017
szukaj
Śledź nas:

Pesa: Niezawodność Darta wzrosła do 99,09%

| Jakub Madrjas 18.04.2017 336

Pesa: Niezawodność Darta wzrosła do 99,09%
Fot. Jakub Kapka, SM42.pl
Dziś opublikowaliśmy informacje o dostępności zespołów trakcyjnych PKP Intercity za ubiegły rok. Pesa, która produkuje pociągi Dart, podkreśla jednak, że w tym roku wskaźniki tych pojazdów znacznie się poprawiły. – Choroby wieku dziecięcego mamy za sobą – cieszą się w Bydgoszczy.
Według danych podanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w odpowiedzi na interpelację posła Marka Krząkały, współczynniki dostępności elektrycznych zespołów trakcyjnych PKP Intercity od listopada 2015 roku do grudnia 2016 roku wyniosły odpowiednio 91,51% dla ED160 Stadler Flirt, dla ED161 Pesa Dart – 85,19% a ED250 Alstom Pendolino – 90,09%. Do statystki wliczono wyłączenia taboru po wypadkach, co oznacza, że w rzeczywistości składy zamówione przez producenta są bardziej niezawodne niż wskazują na to liczby podane przez MIB. Ze szczegółowymi danymi można zapoznać się tutaj.

Koniec chorób wieku dziecięcego?

Niższa dostępność techniczna Dartów to pokłosie problemów, które trapiły nowy typ jednostek – pisaliśmy o tym m. in. tutaj. Prezes Pesy Tomasz Zaboklicki tłumaczył w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym”, że producent miał bardzo mało czasu na jego budowę od podstaw – tylko 13 miesięcy – ponieważ decyzję o przeniesieniu niewykorzystanych przez PKP PLK środków na zakup taboru zostały podjęte zbyt późno.

Nie da się jednak nie zauważyć, że z biegiem czasu coraz mniej jest informacji o awariach Dartów. Potwierdza to Maciej Grześkowiak z Pesy. – W marcu 2017 roku Dart osiągnął wskaźnik niezawodności na poziomie 99% – mówi „RK” przypominając, że wymagany umową z PKP Intercity wskaźnik to 98%. Współczynnik gotowości wyniósł w marcu 96,9% (w umowie zapisano co najmniej 95%). – Dart z całą pewnością okres wieku dziecięcego ma już za sobą – podkreśla Grześkowiak. W 2017 roku średnia niezawodność ED161 według danych producenta utrzymuje się na poziomie 96-97%.

 
Oprac. własne. Dane Pesa
Pasażerowie zadowoleni

– Dla nas ważne są także opinie pasażerów, a z badań przeprowadzonych przez zespół poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego wynika, że pasażerowie są z podróżowania Dartami bardzo zadowoleni – dodaje przedstawiciel producenta.  Według raportu z tych badań, przeprowadzonych na 12 trasach w dniach 13-16 grudnia 2016 roku metodą wywiadu bezpośredniego, zdecydowana większość pasażerów (75%) ocenia pozytywnie komfort jazdy pociągiem Dart (oceny 8-10 w dziesięciostopniowej skali). Jedynie niewielki odsetek pasażerów (2%) negatywnie oceniło komfort jazdy pociągiem (łączny udział ocen 1-4). Darty oceniło łącznie 1270 pasażerów.

Pasażerom najbardziej podobały się gniazdka elektryczne, ekrany informacyjne i stoliki. Najmniej podobało się miejsce na kurtkę i śmietniczki. Pasażerowie docenili łatwość wsiadania i łatwość poruszania się po korytarzach.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Polska (0)
 
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Tabor i technika
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Polska (0)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
RYNEK KOLEJOWY 03/2018
NUMER 03/2018
To był udany rok dla naszego wydawnictwa. W połowie roku do rodziny naszych portali internetowych składającej się dotąd z Rynku Kolejowego, Rynku Infrastruktury i Transportu Publicznego dołączył Rynek Lotniczy. O najważniejszych wydarzeniach mijającego w świetle całego rynku kolejowego roku piszemy w najnowszym Raporcie. Polecamy także m. in. rozmowę z nowym Prezesem Pesy oraz długi wywiad z szefem Przewozów Regionalnych.

 

współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS