Nie przypadkowo nowosądecki Newag pokazał na targach Trako lokomotywę Griffin, która za chwilę zacznie pracę w spółce Lotos Kolej. Podobny elektrowóz producent oferuje PKP Intercity w przetargu na 20 elektrowozów.
Na Trako można było zobaczyć Griffina o oznaczeniu E4DCU. Jego moc ciągła to 5,6 MW, posiada też spalinowy silnik dojazdowy o mocy 380kW, który z powodzeniem można wykorzystać do przetaczania wagonów poza zelektryfikowanymi bocznicami. Ważący 79 ton czteroosiowy elektrowóz może rozpędzić się do 160 km/h. Z taką prędkością pociągnie też skład ważący 500 ton w płaskim terenie. Moc pociągu pozwala również na rozpędzenie składu ważącego 3200 ton do 120 km/h. Przy wzniesieniu 7% deklarowana przez producenta prędkość zestawu o wadze 2400 ton wyniesie 80 km/h.
– 5 sztuk E4DCU zamówił Lotos Kolej. Pierwsze dwie lokomotywy (na Trako prezentowano tą o numerze 002 - dop. red) są już gotowe, przy kolejnych trzech trwają prace wykończeniowe. Newag czeka obecnie na ostatnie dokumenty z Instytutu Kolejnictwa, które pozwolą Lotos Kolej na ich użycie ze składami towarowymi – powiedział Łukasz Mikołajczyk, rzecznik prasowy Newagu. Dzierżawione elektrowozy przez 7 lat będą również przez producenta serwisowane.
Oprócz pięciu E4DCU w jednym egzemplarzu istnieje jeszcze E4MSU przystosowana do trzech różnych napięć (DC 3kV, AC 15kV 16,7Hz, AC 25kV 50 Hz). Ta lokomotywa ostatnio
ciągnęła zmodernizowane wagony PKP Intercity podczas prezentacji producenta.
Pudło każdego Griffina, podobnie jak np. Vectronów Siemensa, można wyposażyć w dowolny osprzęt elektryczny. Oprócz lokomotyw trójsystemowych mogą więc istnieć także dwusystemowe, a także szybsze lokomotywy mogące rozpędzić się do 200 km/h. Newag nie wyklucza też budowy spalinowego Griffina.
Producent potwierdził zainteresowanie przetargiem PKP Intercity na jednostystemowe lokomotywy zdolne jeździć z prędkością 160 km/h. To właśnie z Griffinem
stanął do przetargu.