Podczas Komisji Gospodarki i Rozwoju posłowie wraz z Ministrem Rozwoju Mateuszem Morawieckim zajęli się Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Posłowie pytali także o sprawy związane z koleją.
Poza pytaniami dotyczącymi prywatyzacji PKP Energetyka i obecnego statusu firmy z ust Jana Klawitera, niezrzeszonego posła z Pomorza, padło pytanie dotyczące planów rozwoju Kolei Dużych Prędkości w Polsce.
– Czy w Polsce, w planach gospodarczych, kolej poruszająca się z prędkością 400 km/h znajduje swoje miejsce? – zapytał dodając, że budowa sieci takich kolei da olbrzymi impuls rozwojowy.
– Już dzisiaj jest w księdze (mowa o Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – dop. red.) wzmianka o tym, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad tymi kolejami. Przed 2020 rokiem chcemy zaproponować pewien wariant ich rozwoju – powiedział Mateusz Morawiecki. – Wiemy, że dzisiaj na nie nas nie stać, ale nie chcemy, aby one istniały w przyszłości. Polska jest krajem płaskim, terytorialnie niezbyt wielkim, dlatego szybkie koleje są tu potrzebne. Nie zapisaliśmy ich jako sztandarowy projekt, bo w ślad za tym musielibyśmy pokazać kilkadziesiąt miliardów na sfinansowanie ich budowy. Tego dzisiaj nie mamy, ponieważ przyjęliśmy też pewien plan wydatków jeśli chodzi o unijne środki – dodał premier.
Prace studialne nad projektem kolei dużych prędkości w Polsce zakończyły się na przełomie 2015 i 2016 roku. Ich efektem jest studium wykonalności inwestycji, czyli podstawa do projektowania linii. Więcej na ten temat piszemy
tutaj.