– Stawiamy na rozwój transportu szynowego i polską myśl inżynieryjną. Wierzę, że powinniśmy doprowadzić do reindustrializacji Polski w sposób, który tutaj widzę, czyli ponowne odrodzenie różnych elementów polskiego przemysłu z nasyceniem nowoczesności i myśli technicznej – powiedział dziś w fabryce Newagu wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Wicepremier Mateusz Morawiecki odwiedził dzisiaj nowosądecki Newag z okazji obchodów
140–lecia istnienia firmy. Minister rozwoju poznał hale produkcyjne oraz biura projektowe pracujące m.in. nad pociągami dla woj. małopolskiego czy Włoch. Wicepremier kilkukrotnie podkreślił ogromne znaczenie dla gospodarki kraju i regionu przedsiębiorstw takich jak nowosądecki Newag. Minister odniósł się również do problemu "białych plam" na polskiej sieci kolejowej, nawiązując tym samym do projektu "Podłęże – Piekiełko". W spotkaniu uczestniczył również senator PiS Stanisław Kogut, Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Newag oraz Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag SA.
Odrodzenie polskiej gospodarki
– Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy tworzą tutaj wspaniałe dzieła. Patrzę na to z podziwem, ponieważ umiejętnie łączycie państwo stare z nowym. Są tutaj elementy konstrukcji, które sięgają lat 80. i 90. XX w. Potrafiliście to wszystko zaadoptować. Jednocześnie robicie produkty, które są dokładne co do 1 mm. To świadczy o tym, że potraficie wykorzystywać polską myśl inżynieryjną. Cały program rozwoju transportu publicznego i szynowego tutaj ma swoje bardzo mocno bijące serce. Wierzę, że powinniśmy doprowadzić do reindustrializacji Polski w sposób, który tutaj widzę. Ponowne odrodzenie różnych elementów polskiego przemysłu z nasyceniem nowoczesności i myśli technicznej. Byłem tutaj w biurze inżynierskim, w biurach projektowych i jestem pełen podziwu, co możemy osiągnąć wykorzystując polskie zdolności. Wierzę, że będziemy eksportować nie tylko do Włoch, ale nawet do wszystkich krajów Unii Europejskiej – powiedział Mateusz Morawiecki.
Wicepremier podkreślił znaczenie polskiego przemysłu kolejowego. – W programie na rzecz zrównoważonego rozwoju kładziemy nacisk na to, by Polska rozwijała się równomiernie. Nie tylko w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu, ale przede wszystkim w miastach takich jak Nowy Sącz. Nie chcemy, by ludzie wyjeżdżali z tak pięknych okolic ale tutaj przyjeżdżali za pracą. Mogę życzyć, byśmy w końcu zbudowali takie tory, by mogły po nich jeździć pociągi z prędkością, którą osiągał Newag, czyli 226 km/h. Pewnie jeszcze przez kilka lat będziecie produkować pociągi szybsze, niż możliwości naszej infrastruktury, ale z ministrem Adamczykiem i Słowikiem postaramy się dogonić was w waszych sukcesach technicznych. Życzę, żeby historia tego zakładu trwała następne co najmniej 150 lat – powiedział wicepremier Morawiecki.
Jak japońskie przedsiębiorstwaTowarzyszył mu m. in. małopolski senator PiS Stanisław Kogut. – Dziękuję premierowi za przybycie do zakładu w Nowym Sączu. Z bólem serca chciałbym powiedzieć, że po śmierci śp. Lecha Kaczyńskiego, dopiero Pan przyjął zaproszenie do zakładu. Dziękuję za wspieranie koncepcji budowy linii Podłęże – Piekiełko i wszystkich inicjatyw dla Sądecczyzny. Jestem dumny, że mamy takiego wicepremiera, który postawił na polską gospodarkę. Przy okazji gratuluję zarządowi cudownego zakładu, nie mamy się czego wstydzić. Ten zakład wygląda teraz tak, jak japońskie przedsiębiorstwa – powiedział senator Stanisław Kogut.
Minister Mateusz Morawiecki, wraz z przedstawicielami Newagu, odwiedził biuro projektowe nowosądeckiej firmy. – Ci młodzi ludzie są twórcami dokładnie tak samo jak inni twórcy i koszty uzyskania przychodu mają również jak inni, czyli 1300 zł. Muszę przenieść pracowników do działu Newag IP, by tam powstała ta wartość, czyli konstrukcja pojazdu, i by wtedy ich koszty uzyskania weszły na poziom 50%. Przecież oni są lepszymi twórcami niż ci, co tworzą np. muzykę disco polo. Tu powstaje coś konkretnego. Panie premierze, ten problem należy rozwiązać. Pociąg do Włoch jest skonstruowany właśnie tutaj – powiedział Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.
– Dzisiaj toczyliśmy z panami prezesami bardzo ciekawe dyskusje na temat tego, w jaki sposób wzmocnić potencjał eksportowy, by budować pojazdy w jeszcze większej skali tak, by jeszcze więcej móc osiągnąć, by zarobić na tym i inwestować w badania i rozwój. Postaramy się wesprzeć firmę, by była możliwość korzystania np. z krajowych czy unijnych programów na rzecz rozwoju badań i rozwój – podsumował Mateusz Morawiecki.
Szykują hit eksportowy
Prezes spółki, Zbigniew Konieczek zapowiedział włączenie się Newagu do procesu tworzenia programu zrównoważonego rozwoju m.in. poprzez zaprezentowanie hitu eksportowego dla Polski Wschodniej, Europy i przede wszystkim Azji. – Przygotujemy taki plan i złożymy na pana ręce. Jeżeli nam się to uda, pracownicy Newagu będą najbardziej zadowolonymi pracownikami w Nowym Sączu – powiedział Zbigniew Konieczek.